Ketinantiems parduoti, nuomoti ar pirkti NT: kelios rekomendacijos


Tarp mano skaitytojų yra žmonių, kuriems su pandemija “pastrigo” NT reikalai. Kažkas norėjo pirkti, kažkas parduoti, nuomoti… Aš neturiu galios daryti stebuklų, tačiau turiu dovaną įkvėpti žmones. Todėl kviečiu net strigusiuose reikaluose nors truputį pasvajoti, išjausti vieną ar kitą sprendimą, išsipildymą. Nors pusvalandžiui, valandai, o jei išeina – visai dienai nusimesti įtampą, stresą, perdėtą kontrolę ten, kur kontroliuoti nieko jau nebegalime, ir pasirūpinti tuo, kuo pasirūpinti vis dar galime: savo svajonėmis, norais, ateities vizija. (Skeptikai čia jau uždejuos, kad “dabar ne metas svajoti”, tačiau ar žmogus be svajonių ir norų, vien tik bukai vykdantis savo “funkcijas”, nepanašėja į biorobotą? O gera svajonė įkvepia veikti, ne dejuoti ir verkšlenti. Na, gal dėl to skeptikai ir nesvajoja – kad nereiktų nieko daryti.)

Tiems, kam aktualūs NT reikalai – mano tekstas apie ruošimąsi parduoti ar pirkti NT, pernai pelnęs itin daug padėkų ir gerų atsiliepimų. Sulaukiau komentarų, kad tekstas lygiai taip pat aktualus ir norintiems nuomoti savo turtą. Dabar jį truputį adaptavau esamajam laikui.

****

Ką bendra turi NT skelbimai, nuotraukos, šis metų laikas, gebėjimas paleisti, gebėjimas svajoti ir išsipildymai? 

Jei šiemet ketinate pardavinėti ar nuomoti NT (ar bent šmėkšteli mintis, kad galbūt verta apie tai pagalvot), siūlau padaryti labai paprastą, nieko nekainuosiantį (išskyrus laiką) dalyką, ir argumentuosiu, kodėl. (Ir tas dalykas vieną dieną jums gali padėti papildomai uždirbti tūkstančius eurų.) O norintiems pirkti NT, rekomenduosiu kitą dalyką.

Ketinantiems pardavinėti NT, siūlau palaukti žalumos “sprogimo”, skirti valandą ar kelias, ir šiomis dienomis išfotografuoti savo NT visais įmanomais rakursais.

Kodėl dabar?

Šis metų laikas tam tiesiog fantastiškas: žaluma dar tik bunda. Jei išlauksite, bet nepradelsite, ji nuotraukose bus labai gaivi. Dėl liaunų lapų toliai vis dar vos vos perregimi, žydės krūmai, medžiai ir gėlės. Dienos ilgos ir, jei pasiseks, saulės bus daug, o jei bus debesuota – tiesiog bus šviesos.
Net jei tai nėra gyvenamasis namas ar sodyba – butas miesto centre irgi atrodo kitaip, kai už langų žaluma ir žydras dangus, o ant grindų liejasi saulė.

Ir, patikėkite, pardavinėjamas SKLYPAS atrodo LABAI kitaip gegužės mėnesį ir pilką lapkritį (ar baltą žiemą, ar besniegį vasarį, ar murziną kovą). Pavasarinis medžių ir gėlių sprogimas yra turbūt geriausias laikas fotografuoti parduodamus sklypus (jei juose yra žalumos, medžių; ir net jei šiuo metu ten plika dirva, saulėtą dieną ji vis tiek atrodys geriau).

Nesu NT agentė nei NT ekspertė, tačiau nuo tik geriau – kalbu iš potencialios pirkėjos pozicijos. 

Turiu keistą aistrą – mėgstu žiūrinėti NT skelbimus. Gal kad jaunystėje esu išgyvenusi nepriteklius ir tam tikrą benamystės jausmą, NT skelbimų žiūrinėjimas teikia man tokį malonumą. Tai man padeda svajoti, norėti kažko drąsiau. Svajojant man sunku tiesiog vizualizuoti mintyse, tad vaizdų peržiūros padeda turiniu, penu vaizduotei. 

Ir kadangi NT puslapiuose esu praleidusi LABAI daug valandų, žiūrinėdama tūkstančius skirtingų objektų, galiu drąsiai sakyti: yra skirtumas, KAIP sufotografuotas NT: kokiu metų laiku, kokio debesuotumo dieną, net kokiu paros metu. Be to, daug metų dirbau reklamoje: čia remiuosi ir tokia patirtimi.

Pardavinėdami (ar nuomodami) NT, jūs parduodate ne plytų ar rąstų dėžę, ne apšiltintą stogą, ne technines specifikacijas, ne geodezinį sklypo brėžinį, ne namų valdą ir ne “presitižinę” (kaip aš nemėgstu šito žodžio) kaimynystę.

Pardavinėdami (ar nuomodami) NT, jūs visų pirma parduodate svajonę ir JAUSMĄ būsimiems savininkams: namų jausmą ar laimingų vasarų jausmą, jaukių vakarų po ilgos darbo dienos jausmą, gražios ir saulėtos vaikų vaikystės jausmą, gero gyvenimo jausmą, užtarnautos kokybės, privatumo, sielos prabangos jausmą.

Geras, kūrybiškas NT skelbimo aprašymas tą jausmą gali kurti tiesiog fantastiškai. Deja, įdomių, gyvus jausmus žadinančių NT aprašymų būna tikrai retai. Aš net galvojau, gal verta padaryti kokį atskirą workshop’ą, kad tiek NT agentai, tiek NT savininkai turėtų daugiau instrumentų kūrybiškiems, gyviems NT aprašymams, ale patingėjau.

Tačiau kuriant jausmą, galima pasitelkti ir nuotraukas. 

Ir šiuo metų laiku jos gali būti iškalbingesnės už žodžius.

Todėl kviečiu pasinaudoti gamtos budimu ir pabandyti pažaisti fotografuojant.

Jei ketinate pardavinėti savo NT tik kitą žiemą – juo geriau: skelbimai, kuriuose galima pamatyti tą patį objektą skirtingais metų laikais, atrodo turtingiau, o žmogui leidžia daug geriau įsivaizduoti, kaip jis ir visa jo šeima jausis naujuose namuose ne tik dabar, bet ir ateityje. Skirtingi metų laikai dovanoja laiko perspektyvą, gyvenimo tolį svajojančiam. 

Įsivaizduokit: pilka žiemos diena, šlapdriba, potencialūs pirkėjai sušalę ateina apžiūrėti NT, o jūs staiga jiems imat ir parodot gegužės pasaulį tuose pat namuose. Tai gali sumažinti derybų, sutrumpinti apsisprendimo laiką, o gal net kelti kainą, jei dėl to paties objekto ims varžytis keli potencialūs pirkėjai. Darsyk: žmonės perka visų pirma jausmą, ne plytas, gelžbetonį ar apdailą.

Ar visada kabina tik profesionalios nuotraukos? Tikrai ne. Mačiau tiesiog pasakiškų ir sodybų, ir nuosavų namų, ir butų skelbimų, kur garantuotai fotografuodavo patys žmonės, gerai pažįstantys visus numylėtų namų kampus ir visus atsiveriančius vaizdus. Technine prasme tai buvo mėgėjiškos nuotraukos, darytos telefonais – tačiau jos kūrė didžiulę pridėtinę vertę emocine prasme.

Todėl jei nesate pratę fotografuoti ir laikote save “blogais” fotografais, atsipalaiduokite. Nuotraukas juk darote ne parodai. Jei jos labai netiks NT skelbimui, visada galima bus perfotografuoti. 

Leiskite sau pažaisti, paieškoti.

Paeksperimentuokite su rakursais, kompozicijomis. Pabandykite namus pamatyti ir iš darbo grįžusio suaugusiojo, ir mažo pirmus žingsnius žengiančio vaiko akimis.

Turite kur nors dulkantį, retai naudojamą veidrodinį fotoaparatą? Pasitaiko. 🙂 Pabandykite nupūsti dulkes ir pažaiskite su juo. Jis tikrai suteiks daugiau galimybių nei telefonas.

O gal turite pramogai įsigytą ir taip pat pamirštą droną? Gera proga prisiminti, kaip jis valdomas ir ką jis gali. Nuotraukos, darytos dronais, NT skelbimams suteikia… sparnus. 🙂 Dronas leidžia pamatyti būsimus savo namus iš paukščio skrydžio, leidžia mintyse susidėlioti vietos žemėlapį. Skrydis ir svajonė – apskritai artimi dalykai.

Galima namus fotografuoti ne tik dienos šviesoje. Daugiau paros valandų, daugiau natūralios šviesos variantų, nuo aušros lig saulėtekio, daugiau skirtingų gamtos reiškinių – lietus, vaivorykštė, rūkas – tik įdomiau.
Sutemus tiek viduje, tiek išorėje labai svarbus tampa apšvietimas. Kas padėtų būsimajam gyventojui įsivaizduoti, kaip jis jausis naujuose namuose vakare? Patrauklią aurą kuria šilta šviesa, galbūt daugiau, bet mažesnių šviesos šaltinių. Pabandykite pažaisti su mažesniais šviestuvais, skaitymo lempelėmis. Židinys, žvakės – nuostabu. Uždegę ir sufotografavę, pasimėgausit ir patys.

Dar vienas svarbus dalykas: žiūrint NT skelbimus, norisi įsivaizduoti tuose namuose SAVE, o ne esamus / buvusius savininkus. Todėl nuotraukos, kuriose butas, namas ar sodyba yra labai užgrūsti esamų savininkų daiktais, yra savaip klampios. Matant labai daug kitų gyvenimų “įrodymų”, daug sunkiau mintyse ten kurti savąjį.

(Žinoma, nekalbu apie NT skelbimus, kuriuose iš viso rodomas jovalas, suversti, sujaukti, chlamo prigrūsti namai. Tikiu, kad jei žmogus gyvena su meile ir pardavinėja namus su meile, jis taip nedarys.) Bet kuriuo atveju, fotografuoti verta tvarkingus namus. Susitvarkęs dar NIEKAS nesigailėjo. 🙂

Gyvūnai gali prisidėti kuriant namų atmosferą nuotraukose. Žinoma, jei potencialus pirkėjas bjaurisi gyvūnais, jam tokios nuotraukos nebus patrauklios. Tačiau begalei žmonių gyvūnai pridės šilumos, kurs linksmą emociją, jaukumą; gyvūnų turintys lengviau tapatinsis su tokiais kadrais. Lig šiol pamenu vienos sodybos kadrą, kur katė pasistiebusi žiūri per langą. Ir kitą, kur namo kieme tarp raudonų tulpių turseno linksmas beveislis šuniukas. Gyvūnai yra gyvybė, mažytės namų sielos, jie pripildo nuotraukas šilumos.

Dar vienas dalykas, ką sunkiau perteikti nuotraukomis, tačiau įmanoma: kvapai. Žydinti alyva už lango, išsprogęs kaštonas kieme, prasiskleidusios gėlės sode, pamerktos gėlės viduje, garuojantis kavos puodelis ryto saulėje, šviežiai spaustų apelsinų sulčių stiklinė, už kurios atsiveria būsima pusryčių panorama – tai labai pagyvina sausas iliustracijas, suteikia skonio steriliems, gražiems, tačiau negyviems skelbimams.

Beje, kalbant apie kvapų kūrimą: dar nė vieno NT skelbime nuotraukose nemačiau smilkstančio smilkalo ir garuojančio pyrago. Na, smilkalas galbūt kažką ir sunervintų, ne visi juos mėgsta, tačiau ką galėtų sunervinti garuojantis pyragas? Manau, jis kaip tik leistų įsivaizduoti tykią savaitgalių ramybę, niekur neskubėjimo jausmą ir nuojautą, kad šeima tuoj sėsis už stalo. O pyragas po fotosesijos juk liks desertui. 🙂

Kas žino, gal po fotosesijos iš naujo įsimylėsite savo namus ir nutarsite juose gyventi dar ilgus metus. O gal kaip tik suprasite, kad jūs jau išaugote juos, metas naujoms erdvėms ir naujai kūrybai.

Dar vienas dalykas. Kai fotografuosite savo NT (jei jau rimtai galvojate apie pardavimą), mintyse linkėkite savo namams ar sodybai rasti geriausius, atidžiausius, jūsų kurtus namus įvertinsiančius šeimininkus, kurie ten būtų laimingiausi. O sau linkėkite parduoti lengviausiai, greičiausiai, geriausia kaina. Taip “įkrausite” nuotraukas papildoma gera emocija, lengvumu, tirps prisirišimas (kartais, beje, labai trukdantis parduoti NT).

Net jei pardavinėsite ar nuomosite NT sąlyginai nemaloniomis aplinkybėmis (darbo netekties, skyrybų, bankroto, kitais panašiais atvejais), vis tiek pabandykite iš visos širdies linkėti savo namams geriausių šeimininkų, o naujiems šeimininkams – laimės ir išsipildymų gyvenant juose. Tyri, čysti palinkėjimai anksčiau ar vėliau grįš jums patiems, ir jūs norėdami sėkmingai kursite gerovę naujoje vietoje.

Man patiko buvusių mano sodybos šeimininkų mintis. Kai paklausiau, ar negaila parduoti sau kurtą, su tokia meile puoselėtą vasarvietę, jie atsakė:
– Na, kaip. Kažkas turi pirkti, kažkas turi parduoti, kad pirktų kažką kita. Toks gyvenimas.

Jie nevartojo tokių frazių kaip “Visatos gausa” ar “energijos mainai”, tačiau supratau, kad už jų žodžių glūdi panaši į maniškę filosofija: yra metas džiaugtis, yra metas paleisti, kad džiaugtumeis kažkuo nauju.

Na o norintiems pirkti NT, siūlau… žiūrėti skelbimus ir svajoti. Net tiems, kurie šiandien “pasėdo” dėl prarasto finansinio stabilumo, gal ir visiškai prarastų pajamų. Net tiems, kurie šiandien proto lygmenyje turi prisikūrę begalę “ne” – “neturiu pinigų, bankas neduos paskolos, neturiu pradinio įnašo, neturiu garantijų, neturiu užtikrintumo darbe”.

Pabandykite žiūrėti skelbimus be visų tų “ne”.

Žaiskite, kad GALITE sau leisti. Žaisti juk nekainuoja. Įsivaizduokite tai, žiūrėkite skelbimus su tokia vidine pozicija, išjauskite tai, pabūkite savo svajonių namuose, regėdami svajonę kaip jau išsipildžiusią.

KAIP tai išsispildys, KAIP tai išsispręs – atsakys ateitis. Būkite atviri, leiskitės vedami paties gyvenimo, ir pamatysite.

(Labai neseniai girdėjau liudijimą poros, kuri labai labai norėjo nuosavų namų – kaip sakė, abiems prašant to paties, staiga ėmė vykti stebuklai, dėliojosi palankios aplinkybės, “tiesiog sukrito pinigai” – nors abu gauna “beveik minimumus”, šiandien turi nuosavus, jų pačių vertinimu, labai gerus namus. Kaip aš juokais sakau, iš aukščiau geriau matyti. Bėda, kad mes patys dažnai tarsi norim, bet netikim ir nepasitikim…)

Daugiau apie tai, kaip mūsų žodžiai ir mūsų mintys keičia mūsų jausmus, veiksmus ir gyvenimus: jei norėtųsi išbandyti sąmoningo svajojimo technikų ir įgusti savo vaizduotę pajungti gerovės, o ne problemų kūrimui, šiuo metu galima registruotis į papildomas mano nuotolinių kursų grupes – čia jos nurodytus tokiu eiliškumu, kokiu jas rekomenduočiau:

EŽD eksperimentas:
http://www.ilzes-dirbtuves.lt/ezd-eksperimentas/ 

Nuostatų keitimo praktika:
http://www.ilzes-dirbtuves.lt/nuostatu-keitimo-praktika/ 

Jaunaties praktika:
http://www.ilzes-dirbtuves.lt/jaunaties-praktika/

PS. Kai mes patys pradėjom ieškoti namų, jų tikrai negalėjom įpirkti taip paprastai, spragtelėjus pirštais. Slėgė ne tik baisus mano nenoras imti banko paskolą (ir jau turėtos blogos patirtys su paskolomis), bet ir nestabilios mano pajamos, neužtikrintumas. Niekas nieko man gyvenime ant lėkštelės neatnešė – aš neturiu “darbdavių”, kurie man į sąskaitą pervėdinėtų atlyginimą už “atsėdėjimą darbe”, nei turtuolių artimųjų, kurie man atseikėtų mano sumanymams ir norams pildyti. Nesame gavę jokių palikimų, nesam paveldėję jokio NT, neturėjom jokio kito “startinio paketo”.

Tačiau nepaisydama neapibrėžtumo ir nestabilumo, aš vis tiek nepaliaujamai svajojau apie nuosavus namus: ryškiai, drąsiai, su pasitikėjimu. Ir įvykiai dėliojosi netikėtais scenarijais, ir viskas išsisprendė keisčiau, netikėčiau ir lengviau, nei galima buvo numatyti vien racionaliu protu. Ir dabar (iš savo kursų dalyvių laiškų) puikiai žinau, kad taip nutiko ne mums vieniems.

Viskas prasideda nuo minties, noro, išgryninto ketinimo.

Įvykiai tik seka iš paskos idėjai.

To ir linkiu – išgrynintų idėjų ir jausmų.


Bookmark the permalink.

Comments are closed.