Kūrybinio rašymo kursas LAISVASIS TEKSTAS


Gyviau. Laisviau. Lengviau. Asmeniškiau.

Jūsų tekstai gali būti daug gyvesni, ryškesni, drąsesni, labiau įtraukiantys, originalesni ir geriau atskleidžiantys asmeninį Jūsų braižą. Maža to, rašyti galite su kur kas didesniu malonumu, lengviau ir laisviau – nes atradus savo kūrybinį ritmą, susikūrus tinkamą kūrybinį kokoną ir geriau pažinus savo kūrybos dvasią, tekstų nebereikia iškentėti. Jie rašosi patys. Autorinis kūrybinio rašymo kursas LAISVASIS TEKSTAS skirtas būtent tam, ir savo tikslus jis išpildo su kaupu:

„Visiškai nesu iš tų, kurie rašo laiškus po kursų (ar per juos) ir palieka atsiliepimus – taip, galiu rekomenduoti kitiems, galiu pasakoti gražiausius dalykus apie kursus, bet niekada nerašau tiesiog norėdama padėkoti.

Išskyrus šį kartą.

Tai, ką davėte (o juk tepraėjo vos kelios savaitės!), suveikė nepaprastai stipriai – rašyti man patiko visą gyvenimą, tačiau niekada rašydama nesijaučiau tokia laiminga ir tokia pilnakaip kad jaučiuosi dabar. Kažką manyje atrakinote. :)” – rašo dalyvė, dar tik pradedanti kursą LAISVASIS TEKSTAS.


Kas aš tokia, kad mokyčiau kitus rašyti? – paklaus skeptikas. Išties keistoka prisistatyti ilgamečiams savo skaitytojams, tačiau dalis žmonių mane pažįsta tik kaip FB tekstų autorę, dalis – kaip autorę to, kuo dalinasi „Ilzės dirbtuvės”, ar kačių istorijų rašytoją.

O aš esu daugiau nei tai.

Ką gali originalus tekstas


Poeziją rašau nuo pradinės mokyklos, autorefleksinius tekstus ir svajones – nuo šeštos klasės. Pradedant studijų metais, virš dešimtmečio kūriau reklaminius tekstus, šūkius, klipų scenarijus ir net dainas reklamoms: dirbdama tiek agentūrose, tiek laisvai samdoma tekstų kūrėja.

Visą tą laiką, kasdien, kažką rašiau ir savo malonumui: kačių istorijas, pokalbių fragmentus, dienoraščius, tekstinius iššūkius, žaidimus žodžiais. Ir eilėraščius. Paauglystės ir studijų metų eilėraščiai sugulė į knygą „Karavanų lopšinės” (2011).

Pirmoji mano knyga sulaukė didžiulio pripažinimo. Sulaukusi vos dvidešimt kelerių, buvau įtraukta į kūrybiškiausių Lietuvos autorių dvyliktuką (2012), gavau ne vieną prizą už ryškiausią poetinį debiutą, ir (tiesa, reikšmingą turbūt tik rašytojų tarpe) Zigmo Gėlės premiją.

Sėkmė lydėjo ir mano prozą. Mano parašyta ir pačios išleista autentiško žanro knyga „Atleisk savo šefą” (2013), dienoraštis su know-how įžvalgomis ir darbo santykių įstatymais, savo pasirodymo metais man, mažai kam žinomai autorei, atnešė beveik 100 000 litų.

Nors kai kurie kolegos plunksnos broliai ir griežė dantį dėl „Atleisk savo šefą” sėkmės („kaip gera poetė galėjo taip nusiristi, kad užsiimtų komerciškai sėkminga leidyba”), mano poezija taip pat išliko vertinama: pasirodė antroji poezijos knyga „Karnavalų mėnuo” (2014), o 2016-aisiais mano poezijos rinktinė anglų kalba išleista ir JAV. Rinkinys Caravan Lullabies 2020-aisiais įvardinamas kaip vienas stipriausių verstinės poezijos pavyzdžių.  Su poezija apkeliavau dešimtis literatūros festivalių Europoje ir JAV (išsamų mano literatūrinį CV galima rasti čia).

Tekstinės kūrybos monetizacija


Tačiau (vėlgi, kad ir kaip burnojo kai kurie kolegos) man neišėjo būti tik poete. Nuolat kūriau kažką nauja ir publikavau tai soc. tinkluose. Sulaukusi vos trisdešimt kelerių, jau turėjau dešimtis tūkstančių skaitytojų, kurie skaito mane būtent dėl tekstų, o ne dėl „žinomumo” ar galimybės pasiniauti komentaruose.

Nors kategoriškai atsisakau būti „influencere”, skelbti „nuomonę” už pinigus ar pardavinėti asmeninį gyvenimą TV laidoms bei blizgiems žurnalams, mano skaitomumas kasmet auga, autorinėse mano dirbtuvėse iššluota virš 20000 vietų, o šis (pripažinkime, labai kuklus, mano pačios mėgėjiškai sukurtas ir tikrai biednai atrodantis) puslapis, www.ilzes-dirbtuves.lt, 2020-aisiais šventė apvalų laimėjimą: tai, kad buvo aplankytas jau virš milijono kartų.

Visai neinvestuoju į formą, „paviršių”, „įvaizdį” (juokingas net pats žodis), tačiau kasmet turiu tūkstančius skaitytojų, lankytojų ir pirkėjų. Ir net 9 iš 10 baigusių mano kursus rekomenduoja juos draugams (tikiuosi, kad rekomenduoja ne per įkyriai).

Kodėl, man atsisakant „investuoti į žinomumą”, auga dirbtuvių dalyvių ratas? Nes mano kursus „parduoda” pats jų turinys. Ir viešai prieinami mano tekstai (labai ilgi, kaip šiems akvariumų žuvyčių dėmesio laikams). O tie tekstai skaitomi dėl… to, kas yra tuose tekstuose.

Visa tai ne atsitiktinumas


Visa tai nutiko per žodį, sakinį, tekstą, jo gyvastį, ritmą, struktūrą, regimą ir paslėptą prasmę.

Kūrybinis rašymas man ir aistra, ir hobis; ir laisvalaikis, ir darbas; ir duona, ir sviestas; ir žaidimas, ir įsiprasminimas; ir terapija (tą itin ryškiai pajutau pandemijos metais).

Nors iki pandemijos buvau nuolat, net ir labai agresyviai, kviečiama rengti kūrybinio rašymo dirbtuves, ir net už labai gerus pinigus, niekada nenorėjau to daryti bet kaip, bet kam, bet kur, nežinant, kas ir kaip panaudos tai, kuo dalinuosi.

Tekstas yra labai galingas ginklas: todėl nesinori jo įduoti bet kam.

Tačiau mano dirbtuvėms švenčiant 7 metų sukaktį, pajutau norą būtent ilgamečiams savo dirbtuvių dalyviams parodyti tai, kas sukaupta per tiek metų, ką pasilaikydavau tik sau, ką padėdavau į stalčių ar atidėdavau „kada nors”. Taip vienas po kito gimė nauji mano kursai visiškai naujomis temomis: GEROVĖS ARCHITEKTAI ir KURSAS KOLEGOMS.

Atėjo metas pasidalinti ir savo kūrybos atradimais: kūrybine filosofija, kūrybine higiena, kūrybine disciplina ir kitais dalykais, kurie palengvina tekstų gimimą, augina autoriaus drąsą, grynina jo braižą, aštrina plunksną ir platina mostą.

Taip gimė kūrybinio rašymo kursas LAISVASIS TEKSTAS.

Tačiau apie laisvę galima kalbėti su tais, kurie supranta, kad laisvė eina tik iš paskos atsakomybei. Nežadu kalbėti apie infantilią, savitikslę, destruktyvią kūrybinę laisvę, nes man pačiai visiškai neįdomi kūryba dėl kūrybos ir rašymas dėl rašymo.

Todėl tai kursas tiems, kurie jau suvokia atsakomybę už savo žodžius, yra pajutę asmeninio ketinimo jėgą, supranta tikslo svarbą, kontakto su savimi pačiu būtinybę, autentikos ir autorystės terminus.

Kūrybos diena gyvai


Iš tiesų 2020-ųjų pavasarį rengiausi pakviesti savo ilgamečius dirbtuvių lankytojus į gyvas visos dienos kūrybinio rašymo dirbtuves po atviru dangumi: milžiniškame seno dvaro parke, su begale užduočių, skirtų lavinti ne tik kūrybinę raišką per žodį, bet ir kūrybines jusles. (Kūrybinių juslių treniruotė © man visada atrodė ne mažiau svarbi nei pratybos lape.)

Tačiau tą pavasarį pasaulis staigiai, stipriai ir neapibrėžtam laikui pasikeitė. Mano planai išsivesti skaitytojus į žydinčius parkus ir čiulbančias girias žlugo. Tačiau lai visos svarbiausios su rašymu susijusios žinios ir metodikos pasiekia tuos, kuriems tai svarbu, įdomu ir aktualu.

Jei norėsite, kūrybinio rašymo dirbtuvės įvyks Jūsų namuose. Arba Jūsų mėgstamame miške. Ar ten, kur pasiimsite savo užrašus. Nes ko nebegalėjau perduoti gyvai – sudėjau į dar vieną intensyvų savo kursą. Šįsyk – kūrybinio rašymo kursą.

Kviečiu į nekasdienę kelionę paskui žodį, mintį, nuotaiką ir prasmę – į tylą, vidinę tykumą ir baltą švarų lapą, o iš ten – ir į pasakišką, turtingą, daugiaspalvį ir daugiasluoksnį tekstinės kūrybos pasaulį.

Kuo šis pasaulis taps Jums asmeniškai – priebėga nuo negandų, kūrybine terapija, saviraiška, intelektiniu žaidimu, amatu, nauja profesija ar mėgstamu darbu – spręsite Jūs, ir Jūsų rašanti ranka.

Ko nebus kurse LAISVASIS TEKSTAS


Ko tikrai neišmokysiu šio kūrybinio rašymo kurso metu?

Kurti drungnų, puslavoniškų, politkorektiškų tekstų (pati tokių negaliu nei rašyti, nei skaityti). Neišmokysiu kurti sachariniškai saldžių ir isteriškai optimistiškų tekstų (nes ir mane nuo tokių krato). Nepadėsiu kurti primityviai užjausmintų, infantiliai emocionalių tekstų (nes man pačiai tokius skaityti gėda).

Netikiu iškentėtais, išprotautais, dirbtinai sustrateguotais tekstais, gimstančiais per dideles „balto lapo kančias”. Man visad daug klausimų kelia autoriai, kurie dievagojasi, kad jų tekstai parašyti per kentėjimus: kam ta kančia, vardan ko ji?

Žinau, kad kurti galima lengvai, įsitraukus, ir su begaliniu malonumu: tereikia vos kelių žingsnių, kad pasiektume gyvą kūrybinę tėkmę (vadinamąją flow būseną). Būtent šioje būsenoje rašau eilėraščius, trumpesnius ir ilgesnius tekstus, žaidžiu žodžiais FB ir kuriu ištisus savo kursus (kurių kiekvieno apimtis yra kaip nekūdos knygos). Būtent šią būseną kviečiu išmokti kurtis ir savo kurso dalyvius, kad rašytųsi kaip iš pypkės.

Kas laukia kūrybinio rašymo kurso dalyvių?


Norinčius rašyti ir atliekančius užduotis tikrai galiu išmokyti rašyti be kančių: atsisakyti kaustančio perfekcionizmo ir vergiško pataikavimo kitų nuomonei, išvengti alinimosi nepasiekiamais tikslais ir lyginimosi su kitais.

Norinčius tikrai išmokysiu rašyti lengviau, sklandžiau, gyviau, spontaniškiau, autentiškiau.

Ir, svarbiausia, padėsiu Jums pajusti kur kas didesnį paties proceso malonumą ir magiškumą.

Taigi:

– kaip liautis plakti save už netobulumus ir tobulėti su aistra?
– kaip atsisakyti „išvargtos”, negyvos kūrybos, ir imti kurti spontaniškiau, gyviau?
– kaip vaduotis iš svetimų „iškentėtos” kūrybos istorijų?
– kaip atsikratyti klaidingų nuostatų, kad knygos rašomos labai ilgai ir sunkiai?
– kaip lavinti savo pastabumą ir aštrinti kūrybines jusles?
– kaip rasti sau naudingą balansą tarp laisvės ir kūrybinės disciplinos?
– kaip lengviau patekti į kūrybinę tėkmę (flow) ir ilgiau joje išlikti?
– kaip pamatyti savo, kūrėjo, galimą ateitį, ir drąsiau ją kurti?
– kaip išsigryninti kūrybines intencijas?
– kodėl kūrėjas kartais neturi „iš ko” kurti?

– kaip atsitiesti po kūrybinio perdegimo?
– kas pražudo dar negimusias idėjas?
– kaip kurti savo „kūrybinį kokoną”, kuriame kūryba gimsta lengvai?
– kodėl ne tik kritika, bet ir palaikymas gali pražudyti mūsų idėjas?
– kaip rasti asmeniškai kūrybiškiausią metą paroje?
– kaip išsaugoti kūrėjo širdį drąsią?
– kaip apsaugoti savo kūrybinį jautrumą nuo sudiržimo ir surambėjimo?
– kaip parašyti 320 puslapių knygą per… 70 valandų?


(Ir tai dar tik pirmi 5 skyriai iš 15 kurso savaičių…)

tu jiems padarei? – paklausė manęs amerikietis tarptautiniame literatūros festivalyje, pamatęs mano studentus, išeinančius po kūrybinio rašymo užsiėmimo. – Jie išėjo švytėdami. Niekad nemačiau nieko panašaus.
– Aš tiesiog priminiau jiems, kad prieš užrašydami, turime pajusti, – juokdamasi pasakiau.

Sąmoninga tyla, kūrybinių juslių treniruotės, autorefleksija, gamtinis gaivalas ir idėjų „gaudymas iš oro” – netradiciniai, tačiau labai svarbūs mano kūrybinio rašymo elementai.

Kam gali būti naudingas kūrybinio rašymo kursas?


15 savaičių kursas skirtas jau rašantiems, dar tik svajojantiems rašyti, ir tiems, kurie jau spėjo perdegti kurdami tekstus.

Tai ankstesnių mano autorinių kursų (EŽD eksperimento, Nuostatų keitimo praktikos, Jaunaties praktikos ir kurso GEROVĖS ARCHITEKTAI) tęsinys, gilinant žinias ir stiprinant kalbinius, literatūrinius, teksto kūrimo įgūdžius. Šis kursas skirtas lavinti rašymą kaip amatą, ugdyti asmeninę rašančio autoriaus lyderystę, stiprinti gebėjimus rašyti, dėstyti mintis, redaguoti, dirbti su kūrinio struktūra, suvokti ir reprezentuoti save kaip autorių, nusibrėžti profesines ribas.

Kūrybinio rašymo kursas LAISVASIS TEKSTAS


Laisvė kurti:
a) atmosferą,
b) charakterius,
c) save.

Laisvė rinktis:
a) žodį,
b) ritmą,
c) toną.

Laisvė nepatikti:
a) kritikams,
b) davatkoms,
c) ir netgi vakarykščiam sau.

„Nors pati savimi netikėjau…”


Tai, kuo dalinuosi, jei tik dalyvis atlieka paprastutes užduotis ir skiria laiko kūrybai, suveikia labai stipriai. Čia nebus jokių pratimų, kuriuos galima išsigūglinti – tik labai gyva, praktiška, asmeninė patirtis su aiškiais, tikslingais pratimais ir rašymo procesą lengvinančiais metodais:

„Noriu padėkoti už mūsų kursui individualiai, su meile ir išjautimu kuriamą mokomąją medžiagą 🙂

Tai turbūt paskatina mane kiekvieną dieną keltis valanda anksčiau, įsijungti kompiuterį (ten rašau, nes ranka rašydama į knygelę, pajutau, kad dėlioju šiokią tokią knygos medžiagą ir jos nemažai, tai teko „perikraustyti” į monitorių :))). Net pati savimi netikėdama, šiandien pradėjau 4 skyrių,” – rašo dalyvė.


Net jei netikite savimi kaip autoriumi, net nei nemanote, kad galite parašyti knygą ar didesnės apimties kūrinį, net jei bijote rašyti, bijote rodyti kūrybą kitiems, bijote kritikos – – tikriau, būtent todėl, kad netikite, nemanote, bijote – – duokite šansą sau ir savo negimusiems tekstams! Kurso kaina – vos keliolika eurų už vieną užsiėmimą, o atrasti galite visiškai naują žemyną.

Registracija balandžio 24 d. grupei

Šiuo metu galima registruotis į naujausią kūrybinio rašymo kurso LAISVASIS TEKSTAS grupę. Užpildę registracijos anketą žemiau, į savo el. pašto dėžutę gausite savo anketos kopiją su nuorodomis į el. parduotuvę ir galėsite iškart įsigyti vietą.

Ribotą laiką šiam kursui galioja 40% nuolaida.

Registracija yra čia.

Šimtus trumpų autentiškų atsiliepimų apie mano kursus galite rasti po šiais įrašais: čia, po grupės „7 minutės svajonei kasdien” anonsu, taip pat dirbtuvių paskyroje ir mano asmeniniame profilyje.

PS. Primenu, kad saugau savo dirbtuvių ir kursų atmosferą. Todėl asmenys, mano blokuoti socialiniame tinkle, seminaruose ir kursuose yra nepageidaujami. Kadangi jau buvo užtektinai bandymų apeiti šią taisyklę, oficialiai įspėju, kad paaiškėjus tokiam faktui, jie iš praktikos šalinami be įspėjimo, o jų pavedimai aukojami Gamtos gerovei: nuo 2016 metų “Ilzės dirbtuvės” Gamtos ir gyvūnų gerovei jau skyrė virš 37000 eurų (kaip, sužinoti galite čia).


Comments are closed.