Aliejų kaukės plaukams: vienas vakaras darbo – pusė metų naudos


Aš tiesiog pavydžiu tiems, kurie dar tik atras natūralių aliejų kaukes plaukams. Pavyzdžiu to džiaugsmo pajutus neįtikėtiną efektyvumą, pamačius, kaip vos per pirmąjį mėnesį sustiprėja ir išgražėja plaukai. Pavydžiu ir to tykaus, savaip alchemiško džiugesio maišant pačias kaukes – renkant natūralius ir eterinius aliejus, o paskui ilgai ilgai ir kruopščiai, kone sulaikius kvapą, lašinant pasirinktus apskaičiuotais kiekiais į naują mišinį.
– Tu kaip kokia alchemikė, – vakar sako D., žiūrėdamas į mane, neįtikėtinai susikaupusią, tyliai tyliai mintyse skaičiuojančią magiškus lašus.

Štai kaip vakar atrodė mūsų virtuvės stalas, man maišant jau devintąjį aliejų mišinį plaukams (visų mišinių sudėtį esu susirašiusi lašų tikslumu).
Pateikiu iliustracijai tiems, kurie dar tik ruošiasi maišyti pirmąją savo natūralių aliejų kaukę:

Trumpa priešistorė, arba kodėl aliejai?

 

Natūralias aliejų kaukes plaukams intuityviai naudojau dar paauglystėje. Nuo mažens turėjau labai gražius plaukus – deja, paauglystėje persirgau anoreksija, ji ypač „kirto” per plaukus, kurie nušiuro ir siaubingai išslinko. Ieškojau būdų jei ne atstatyti tai, kas prarasta, tai bent jau užkirsti kelią tolimesniam slinkimui. Viena efektyviausių kaukių (net lyginant su anuomet tikrai kosmiškai kainavusiais serumais) pasirodė esanti tokia: alyvuogių aliejus ir citrinos sultys. Ją kartais panaudodavau ir ankstyvoje jaunystėje.

Vėliau periodiškai naudodavau serumus plaukams, negailėjau pinigų ir geriems, kokybiškiems šampūnams. Tačiau plaukai labai greit reaguodavo į aplinkybes ir, išgyvenus didesnį stresą (pavyzdžiui, atleidimą iš darbo taikant psichologinį smurtą) imdavo kristi kuokštais, nepaisydami jokių serumų ir prabangių šampūnų.

Prieš kelerius metus, berods 2014 gruodį, gavau dovanų legendinę Nijolės Degutienės knygą, ir tuomet mano gyvenime prasidėjo tai, ką galėčiau pavadinti aliejų renesansu.
: )

Iš pradžių tik atsargiai bandžiau, tačiau jau visai netrukus tapau aliejinių kaukių apaštale, liudijančia kaukių efektyvumą ir kirpykloje, ir pilstomų aliejų krautuvėje, ir savo FB paskyroje. Mano filosofija – dalintis tik tuo, ką išbandžiusi esu, ir tik tuo, kas veikia. Aliejų kaukės veikia 1000 %, tad rašau apie jas jau ne pirmą sykį.

Norėsiantiems daugiau šia tema:

rekomendacijos pradedantiems, masažų nuorodos,
kai pomėgis maišyti aliejus tampa apsėdimu,
kaip sodyboje gaminome pirmąsias aliejines ištraukas.

 

Truputis skaičių: kiek užtrunka, kiek užtenka, kiek kainuoja

 

Iš viso gamyba šįsyk užtruko: apie tris su puse valandos.

Pasiruošimas ir naujų aliejų krepšelio rinkimas užtruko: apie dvi valandas. Kaip ruošiuosi? Pirmiausia perverčiu knygą, pasiskaitinėju, ką šįsyk norėčiau maišyti: labiau stiprinančią, labiau augimą skatinančią, labiau blizgesio teikiančią, ar kokią kitokią kaukę. Pagal tai tai peržiūriu, ką turėčiau dėti į mišinį. Tada peržvelgiu, ką iš tiesų turiu (šįsyk mišinius kūriau tik iš to, ką radau spintoje, nieko naujo papildomai šiam mišiniui nepirkau). Taip pat sužiūriu, ko jau pradeda trūkti – kai kurių eterinių aliejų stengiuosi turėti visą laiką, taip pat siekiu, kad ir aliejų kokybiškai bazei visada užtektų. Planuodama būsimą mišinį, drauge formuoju ir naują užsakymo krepšelį iš internetinės parduotuvės. Taip dariau ir šįsyk. Todėl ši dalis – niekur neskubant – man užtruko apie dvi valandas.

Aliejų maišymas ir eterinių lašinimas į du 250 ml buteliukus užtruko: dar kiek daugiau nei valandą.
Tvarkymasis užtruko: iki 10 minučių.

Kiek užtenka aliejaus: dviems ilgaplaukiams žmonėms, naudojant taupiai ir nelabai intensyviai (kartą per savaitę), vieno 250 ml buteliuko užtenka tris keturis mėnesius.

Naudojant intensyviau ir gausiau, toks pats buteliukas išsibaigia perpus greičiau.
Dažniausiai maišau iškart du buteliukus po 250 ml.
Saikingiau naudojant, jų mums dviems užtenka net pusę metų.

Kiek kainuoja: būtų sunku paskaičiuoti vieno buteliuko kainą, nes apskritai nesižymiu atskirų aliejų kainų. Tačiau vieno aliejų ir eterinių aliejų „krepšelio”, kurį užsakau internetu, kaina būna apie 300 eurų.

Iš vieno tokio krepšelio turiu sudėtinių dalių kaukių ruošimui visus metus. Užsakant naują krepšelį kitąmet, paprastai dar kažkas būna likę iš pernykščio. Kažką būnu nupirkusi ir atskirai, tačiau tie papildomi pirkiniai per metus turbūt nesiekia 100 eurų. Galima būtų aptakiai skaičiuoti taip: 300 eurų padalinti į 12 mėnesių, tuomet ingredientai vienam mėnesiui kainuotų apie 25 eurus. Vertė, kurią gaunu už tuos 25 eurus per mėnesį, tikrai didesnė, nei nusipirkus kokį atsitiktinį (bet tikrai nebūtinai efektyvų) serumą (kuris laisvai gali kainuoti ir 60, ir 80 eurų) ar labai prašmatniai atrodantį, tačiau silikonų sudėtyje turintį fluidą.

Dar turiu pastebėti, kad jau ne pirmus metus aliejų mišiniams renkuosi ne tik paprastus, bet ir gana prabangius ingredientus. Pavyzdžiui, rožių otą (eterinį aliejų), kurio 1 ml kainuoja apie 40-50 eurų, santalmedžio ir verbenų eterį, kurio toks pats kiekis kainuoja 20-30 eurų. Gal kažkam 1 ml eterinio aliejaus už 50 eurų atrodys beprotybė, tačiau aš neišlaidauju pirkdama dešimtis batų porų, kasdien valgydama restoranuose, netaškau pinigų ir baruose. Eteriniai aliejai yra mažytė mano prabanga. Atskleisdama brangesnių eterinių aliejų kainas tik norėjau patikinti, kad domintis ir planuojant būsimą sudėtį bei pirkinių sąrašus, tikrai galima sukurti puikų, turtingą mišinį, išleidžiant gerokai mažiau.

 

Keli aliejų kaukių plaukams receptai

 

Šįsyk pateiksiu kelis receptus. Tik prieš tai norėčiau pabrėžti, kad kopijuoti svetimus mišinių receptus yra ydinga. Dėl dviejų priežasčių: pirma, prieš dedant eterinį aliejų į mišinį, būtina įsitikinti, kad jis jums tinka: kad kvapas yra malonus, kad oda reaguoja teigiamai, t.y. nėra alerginių reakcijų. Antra: taip iš niekur nieko susipirkti visą šūsnį eterinių aliejų (juoba visai neaišku, ar tinkančių) yra tikrai ne pigus malonumas. Tad receptus pateikiu tik kaip iliustracijas – kaip gali atrodyti natūralių aliejų kaukės sudėtis. Lygiai taip pat – kad pamatytumėt, kaip evoliucionavo mano mišiniai per tuos vos kelerius metus:

 

Mišinys nr. 9 (2017 m. birželis)

Bazė:

 

– arganų aliejus
– nimbamedžių aliejus
– kavamedžių žiedų eliksyras (simondsijų aliejuje)
– čija sėklų aliejus
– sviestmedžių aliejus
– kokosų aliejus
– dygminų aliejus
– juodųjų dilgėlių aliejus
– alyvuogių aliejus
– indiškų kmynų aliejus
– juodųjų sezamų aliejus
– ricinos aliejus

ir mūsų su mama gaminti fitoliai:
– dobilų aliejinė ištrauka
– pienių aliejinė ištrauka
– dilgėlių aliejinė ištrauka

 

Eteriniai aliejai:

 

– rožių otas
– verbenų e. a.
– santalų e. a.
– šlamučių e. a.
– kvapiųjų murėjų (kario) e. a.
– kiparisų e. a.
– šalavijų e. a.
– kadagių e. a.
– levandų e. a.
– kėnių e. a.
– juodųjų pušų e. a.
– kvapiųjų kanangų (ylang-ylang) e. a.
– arbatmedžių e. a.
– kmynų e. a.
– aitriųjų apelsinų e. a.
– bergamočių e. a.
– greipfrutų e. a.
– pačiulių e. a.
– nerolių e. a.
– citrinkvapių eukaliptų e. a.
– juodųjų eglių e. a.
– saldžiųjų apelsinų e. a.
– vaistinių ramunių e. a.
– pipirmėčių e. a.
– čiobrelių e. a.
– cinamonų e. a.

 

Iš viso: 15 aliejų bazėje, 26 eteriniai aliejai.

 

Eterinių aliejų kiekį svarbu skaičiuoti pagal gaminamos bazės kiekį – kaip paskaičiuoti reikiamą koncentraciją (o ji skiriasi priklausomai nuo to, kam skirtas mišinys – šaknims ar ilgiui), išsamiai aprašyta N. Degutienės knygoje.

O štai kaip atrodė mano pirmasis aliejinės kaukės mišinys:

 

Mišinys nr. 1 (2014 m. gruodis)

Bazė:

 

– kanapių aliejus
– avokadų aliejus
– migdolų aliejus
– kokosų aliejus

 

Eteriniai aliejai:

 

– levandų e. a.
– pušų e. a.
– citrinų e. a.
– kadagių e. a.
– čiobrelių e. a.
– arbatmedžių e. a.

 

Iš viso: 4 aliejai bazėje, 6 eteriniai aliejai.

 

Suprantu, kad kažkam, pamačius mišinį nr. 9, mišinys nr. 1 jokio įspūdžio nebepadarys. Tačiau noriu patikinti: ir pirmasis mišinys veikė, ir veikė stulbinančiai. Vos per kelis mėnesius mano galva buvo pilna priaugusi naujų, stiprių plaukų. Net mano kirpėja, iš pradžių neslėpusi, kad netiki jokiais natūraliais metodais, po kiek laiko pripažino, kad „meždupročem ant galvos atsirado apie 30 procentų daugiau plaukų.”

 

Kelios pastabos

 

Visi aliejai, kuriuos naudoju, yra nerafinuoti. Sako, tokių aliejų struktūra naudingiausia mūsų kūnams, lengviausiai įsisavinama.

Kietus aliejus verta pašildyti. Vakar mano naudoti kokosų, sviestmedžių ir nimbamedžių aliejai yra kieti – t.y. kambario temperatūroje jie išlieka kietos konsistencijos, sviestmedis – kietesnis už sviestą, kokosų aliejus – kiek minkštesnis, tačiau vis tiek ne skystas. Tad juos – kaip ir kitus kietus aliejus – verta pašildyti prieš maišant. Pašildyti jie suskystėja. Anksčiau šildydavau kažkaip labai sudėtingai, virindavau vandenį puode, dėdavau stiklainius į tą puodą… dabar tiesiog pakaitinu vandens virduliuke, įpilu į nedidelį dubenėlį, įdedu ten indą su tiek aliejaus, kiek naudosiu, ne daugiau.

Popierinis rankšluostis daro stebuklus. Stalo užtiesimui, rankų valymuisi, stiklų valymui, stalo valymui po visko.

Verta saugoti drabužius. Aliejus yra aliejus. Aš maišydama aliejus vilkiu… seną chalatą. : ) Trūksta tik bigudukų.

Sveikata prasideda ne išorėje, o viduje. Šia proga primenu: galvos masažas prieš tepant kaukę labai sustiprina efektą. O jei išeitų konstruktyviau dorotis su stresu, patiems sau mažiau jo susikelti, kūnai taip pat netrunka atsidėkoti. Jei domėjotės, tikrai žinote, kad plaukų slinkimas dažnai siejamas su stresu ir įtampa – kuri kūną veikia labai fiziškai, tiesiogine to žodžio prasme. Louise L. Hay nuolatinę įtampą, paklaikusį norą viską kontroliuoti ir valdyti sieja net su ankstyvu moterų plikimu – anot jos, įsitempusi galvos oda nebeleidžia kraujui aprūpinti plaukų svogūnėlių maistingomis medžiagomis, plaukai apmiršta, ir galiausiai iškrenta.

Tad tiesiog pridedu, kad geriausios pasaulyje kaukės, brangiausi organiniai aliejai ir vertingiausi eteriniai aliejai gelbės menkai, jei kiaurą parą žmogus bus persitempęs taip, kad dantys grikšės. Ir vis tik – nuo tokios įtampos labai gelbsti savimasažai, kelių efektyvių masažų nuorodų buvo pirmajame mano tekste šia tema.

 

Kelios gudrybės – padeda sutaupyti laiko ir išsaugoti mišinių kūrimo džiaugsmą:

 

Paprastai užsimaišau didesnį kiekį aliejų bazės. Tai reiškia, kad kitąsyk mano alchemijos vakaras bus jau tik eterinių aliejų lašinimas. Kitaip tariant – kitąsyk bus mažiau ruošimosi, mažiau tvarkymosi, viskas truks trumpiau.

 

Kruopščiai pasiruošiu maišymui, paskui iškart susitvarkau. Aš mėgstu tvarkytis, bet mėgstu tvarkytis tada, kai noriu, o ne tada, kai reikia. Palaikyti tvarką aliejų maišymo metu padeda popieriniai rankšluosčiai, taip pat labai daug laiko sutaupo tai, kad visas sudėtines dalis laikau konkrečiose vietose ir visada žinau, kas kur padėta. O baigusi sudedu viską ten pat.

 

Ruošdamasi maišyti naują kaukę, peržiūriu turimas atsargas – ir jei reikia, išsyk užsakau naujų aliejų. Tai leidžia kryptingiau naudoti dėmesio energiją, be to, pastebėjau, kad užsakinėti naujas sudėtines dalis prieš pat maišant – labai malonu: pavyzdžiui, sėdžiu ir svajoju apie naują santalų eterinį aliejų, naują rožių otą. O suformavus naują užsakymą, net kurti naują mišinį iš to, ką randu spintoje, yra dusyk smagiau.

Be to, mėgstu vienu metu daryti du darbus – jeigu jie netrukdo vienas kitam. Pavyzdžiui, mėgstu valyti dulkes, kai namus siurbia siurblys robotas. Mėgstu tvarkytis darbo stalą klausydama radijo laidos. Mėgstu krauti aliejų pirkinių krepšelį, kurdama naują receptą. Mėgstu rašyti mirkydama kojas – net šias eilutes rašau mirkydama kojas vonelėje su jūros druska, eteriniais aliejais ir pienu. Du darbai vienu metu – jei viens kitam netrukdo – man atrodo puiku. : )

 

Aliejų kaukių sudėtines dalis ir kitus susijusius daiktus visada laikau ten pat. Kad visada galėčiau rasti visa, ko man reikia, greitai ir lengvai. Taip pat – kad galėčiau greitai patikrinti, ką turiu ir ko galbūt jau trūksta.

 

Skaitant Nijolės knygą iš tiesų galima užsikrėsti (sveikai užsikrėsti) švaros, tvarkos poreikiu. Autorė tikrai daug dėmesio skiria patogesniam, išmanesniam aliejų laikymui ir aliejų gamybos patogumui bendrąja prasme. Vis dar nesu susitvarkiusi eterinių aliejų dėžutės taip, kad lengvai ir greitai rasčiau ieškomą, tačiau knygoje Nijolė pateikia genialiai paprastų sprendimų, kaip tai padaryti.

O čia vėl ir vėl grįžtu prie minties, kad sausakimšos spintos dažnai reiškia ir rūpesčių sausakimšą galvą. Tačiau niekas kitas, be mūsų pačių, nesutvarkys nei mūsų spintų, nei mūsų galvų. Neseniai tiesiog preciziškai „perėjau” per sieninę spintą, išvadavau lentynas nuo jau spėjusių susikaupti nereikalingų daiktų, ir dabar viską rasti man kur kas lengviau.

Daugiau tvarkos spintoje – daugiau tvarkos galvoje, daugiau tvarkos dienotvarkėje. Ir atvirkščiai. Viskas labai susiję.

Jei namuose ar širdyje stinga tvarkos, nepatingėgite susitvarkyti bent jau labiausiai ant sąžinės gulinčio kampo. Pamatysite, kaip palengvės.

O jei plaukams stinga stiprybės ir grožio – tikrai nepatingėkite skirti vienos kitos valandos sau ir – tegul tiesiog iš to, ką rasite namuose – susimaišykite pirmąją aliejų kaukę plaukams. Jūsų kūnas labai greit atsidėkos už šį laiko ir energijos indėlį.

Juk veikia tai, ką veikiame mes.


Bookmark the permalink.

Comments are closed.