Apie miego laboratoriją mūsų namuose


Man labai patinka teorija, kad miego metu siela dirba svarbiausius savo darbus. Tokiu atveju mano siela yra labai užsiėmusi ir labai darbinga. : )

Turiu prisipažinti, kad miegas yra viena didžiausių mano silpnybių nuo pat mažens. Man galit neduoti jokių pramogų, tik duokit pamiegoti – štai ir puikiausia pramoga, ir atsikeliu linksma, ir tokiomis dienomis nuoširdžiai noriu, kad Lietuvai būtų geriau. Sapnai man taip pat labai svarbūs nuo mažens – kadangi esu sąmoninga sapnuotoja, sapnuose kartais sprendžiu gyvenimiškus rebusus arba tiesiog tyrinėju vaizduotės ir pojūčių ryšius. Net toks, atrodytų, trumpas ir abejotinas gyvenimo džiaugsmas kaip pietų miegas – ir tas man yra saldžiausias desertas. Tad turbūt visai ne keista, kad namuose ėmiau ir įkūriau mažytę miego laboratoriją. Ir jau tuoj prasidės šeštas mėnuo, kai savarankiškai tyrinėju individualius mano miegą ar nemiegą nulemiančius veiksnius.

Kaip manote, kiek procentų jūsų pačių miego kokybę pagerina:

– ankstyvas prabudimas tos dienos rytą?
– mankšta?
– užtektinas išgerto vandens kiekis?
– prasmingai praleista darbo diena?
– pasivaikščiojimas?
– susitikimas su sielai artimu žmogumi?
– vonia su jūros druska?
– puodelis kakavos prieš miegą?
– meilės naktis?

Kaip manote, kas labiausiai blogina jūsų miego kokybę?

Galite užsirašyti savo spėjimus jau dabar, o po mėnesio kito galėsite patikrinti, kaip taikliai pasisekė spėti. Patikėsite ar ne, savo miego kokybės svyravimus galima fiksuoti labai paprastai, namų sąlygomis – jums tam net nereikia jokios papildomos įrangos. Ir būtent namų sąlygomis galima lengvai atrasti tiesioginę miego kokybės priklausomybę nuo įvairiausių kasdienių veiksnių. Ir netgi išreikšti procentais tai, kaip stipriai jūsų poilsį gerina ar blogina begalė kasdienių įpročių, ritualų ir nutikimų.

Tarkim, aš ne tiesiog miglotai nujaučiu, bet artėdama prie jau šešto savarankiškų tyrinėjimų mėnesio jau labai gerai žinau, kad didelis tądien patirtas stresas, fizinis persitempimas, vonia su eteriniais aliejais (!) ir netgi pernelyg ilgas pietų miegas naktinio mano miego kokybę išsyk muša žemyn, kiekvienas šių faktorių – keliais procentais.

Taip atrodo prastesnė naktis: nemiga, vartymasis lovoje, galiausiai – trumpas ir nekokybiškas miegas. Metų galas man buvo labai sudėtingas, tai stipriai atsiliepė ir miegui.

Tačiau štai vien jau vakaras be Facebook’o mano miego kokybę pagerina vidutiniškai 5 procentais, o knygos skaitymas prieš miegą jo saldumą padidina dar beveik 10 procentų. Tai jau visi 15 procentų, jei nėra kitų neigiamų veiksnių.

Iš ne vieno mėnesio mano savistabos duomenų jau akivaizdu, kad atsibusti anksti ryte man reiškia daug didesnę gero ir gilaus miego tikimybę kitą naktį. O tai, kaip svarbu per dieną išgerti užtektinai vandens, man jau nėra tik skambus lozungas – aš diagramose matau tiesioginę miego kokybės priklausomybę nuo per dieną išgerto vandens kiekio. Prasmingiau praleidusi darbo dieną, jau miegu keliais procentais geriau, o apsikabinimas miego kokybę išaugina net keliolika procentų.

Manęs nebereikia įtikinėti – aš matau skaičius ir tendencijas.

Daugiau mažiau vidutinė naktis. Įdedu kaip smagų pavyzdį to, ką vadinu „kirvelio miegu”: kai padedi galvą ant pagalvės, ir iškart nyri į miegą. Sako, taip miega tik sąžiningi žmonės. : ) Kurie neramiai gyvena dieną, tačiau ramiai miega naktį.

Visą šį tyrinėjimo ir atradimų džiaugsmą man dovanoja tai, ką parsisiunčiau į telefoną dar gruodį:

Sleep Cycle programėlė-žadintuvas

Man nereikėjo daryti nieko, tik prieš naktį įjungti programėlę, apversti telefoną ekranu į apačią ir pasidėti jį prie pagalvės. Ir štai jau po pirmosios nakties mačiau užfiksuotas savo miego fazes – krintančią ir vėl kylančią kreivę, vingiuojančią virš nakties valandų.

Ši programėlė tekainuoja centus, tačiau ji leidžia realiai išvysti paprastų, kasdienių dalykų įtaką miegui, o drauge – natūraliai skatina priimti galbūt jau kurį laiką atidėliotus sprendimus (tarkime, anksčiau keltis ar daugiau laiko praleisti gryname ore).

Pagrindinis programėlės tikslas tarsi yra atsibusti išmaniai – ne gilaus miego fazėje, nuo ko, beje, negalima apsidrausti naudojantis įprastu žadintuvu, nustatomu konkrečiai valandai. Pažadintas gilaus miego fazėje žmogus yra lyg šaltu vandeniu perlietas kačiukas: pasimetęs, sudirgęs, susigūžęs. Net blaivininkas pažadintas iš miego ne laiku bus apdujęs lyg tikrai ne pieną gėręs kiaurą naktį.

Sleep Cycle atsižvelgia į tai, kokioje fazėje yra miegantysis, ir palaukia meto, kai keltis bus lengviau. Man dabar tikrai lengviau keltis anksti, net jei tas “anksti” yra koks nors visiškai amoralus paros metas prieš lėktuvo skrydį paryčiais.

Tačiau didysis šios programėlės džiaugsmas man asmeniškai vis tik yra galimybė tyrinėti miego kokybės svyravimus ir priklausomybę nuo kasdienių, kartais iš pažiūros miego niekaip negalinčių įtakoti dalykų.

Tiesą sakant, čia netgi tas retas atvejis, kai apmaudu, kad nebegaliu patyrinėti, kaip miego kokybę veikia audringi vakarėliai (antrus metus gyvenu blaiviai). Taip pat – kad nebegaliu palyginti, kaip miegasi po riebaus karbonado, ir kaip – po vegetariškos vakarienės (nes antrus metus gyvenu vadovaudamasi nuostata, kad gyvūnai yra mūsų draugai, bet ne žemesnė rūšis, kurios paskirtis – tapti kažkieno pietumis).

Tačiau galbūt mano skaitytojai galės palyginti blaivų ir neblaivų miegą arba miegą po salotų vakarienei ir miegą po kepto paršiuko? Būtų išties įdomu, jei pasidalintumėt rezultatais.

Kam tikrai rekomenduočiau Sleep Cycle

Siūlyčiau išbandyti šią programėlę tiems, kurie iš širdies mėgsta pamiegoti, kuriems įdomu pažinti save, kuriems naudinga atrasti aplinkos veiksnių ir savo savijautos priklausomybę.

Taip pat rekomenduoju Sleep Cycle tiems, kuriems sunku keltis, kurie neretai atsikelia lyg sudaužyti ir jau pavargę, nors dar nė nepradėję savo dienos, – kaip jau rašiau, programėlės žadintuvas atsižvelgia į jūsų miego ciklą ir žadina su viso pusvalandžio paklaida, tačiau – toje fazėje, kurioje keltis daug lengviau.

O labiausiai šią programėlę rekomenduoju tiems, kurie jungiasi prie naujos EŽD eksperimento grupės. Pastarosios grupės apklausa jau baigus darbą parodė, kad beveik 17 procentų apklaustųjų eksperimento metu pajuto stipriai pagerėjus miego kokybę, beveik 41 procentas pažymėjo turį daug daugiau energijos, beveik 9 procentai atsisakė kavos, ir dar beveik 4 procentai nurodė, kad visiškai dingo nemiga.

Viena geresnių naktų. Tradiciškai geriausiai miegu iš penktadienio į šeštadienį. Įdomu, kaip kiti.

Su geresniu miegu galimai susiję EŽD eksperimento dalyvių pokyčiai

EŽD eksperimento metu buvo ir kitų pokyčių, kuriuos iš dalies siečiau ir su tuo pat metu gerėjusia dalyvių miego kokybe ar paros režimu: beveik 8 procentai dalyvių nurodė sulieknėję iki 7 kg, dar 3 procentai apklaustųjų teigė ištirpdę po daugiau nei 7 kilogramus, viena dalyvė sulaibėjo dešimčia. Daugiau nei 12 procentų apklaustųjų nurodė, kad EŽD eksperimento metu dingo persivalgymo priepuoliai.

Kas domėjosi – žino: miegas yra labai stipriai susijęs su medžiagų apykaita, alkio ir sotumo jausmais, be to, anot mitybos specialistų, neišsimiegoję patys nejausdami tiesiame ranką šokolado ar kito cukraus gausaus produkto link.

Be kūno pokyčių, yra ir daugiau, mano manymu, su geresniu miegu susijusių EŽD eksperimento dalyvių laimėjimų. Beveik 25 procentai – tai solidus ketvirtadalis apklaustųjų – nurodė eksperimento metu išsivadavę iš anksčiau kamavusių destruktyvių minčių ar užsitęsusio sąstingio, o dar beveik 19 procentų pažymėjo pajutę, kad stipriai sumažėjo depresijos simptomų, nerimo epizodų ar panikos atakų. Viskas yra labai glaudžiai persipynę, vienas mažytis teigiamas pokytis šiandien gali reikšti kur kas didesnį teigiamą pokytį rytoj – geresnis nakties miegas galbūt reiškia geresnes dienos emocijas, geresnės dienos emocijos – galbūt dar geresnį nakties miegą. Taip – nuosekliai ir kryptingai laikantis eksperimento gairių – galima nutraukti vieną užburtą ratą ir pradėti kitą. Tą liudijo asmeniai apklaustųjų komentarai ir atskirai parašyti laiškai. (Klausimyną pasibaigus eksperimentui užpildė 145 asmenys.)

Man asmeniškai būtų labai vertinga, jei būsimi EŽD eksperimento dalyviai parsisiųstų ir prisijaukintų Sleep Cycle programėlę dar iki naujos grupės starto.

Norėčiau tik įspėti, kad pradėjus akyliau stebėti savo miegą, galimas laikinas paties miego pablogėjimas.
Pablogėjimas yra pagerėjimo pradžia, vienbalsiai tvirtina daugelis mano mėgstamų autorių ir mokytojų. Ir tą paliudyti galiu iš asmeninės patirties. Galime tokį didesnį dėmesį vienai sričiai palyginti su didžiuliu teatriniu prožektoriumi, kurį netikėtai parsinešėme namo. Įjungę jį, greičiausiai išvysime daug dulkių namų kampuose. Akimirką galime išsigąsti ir pasimesti. Gal net supykti – ant savęs ar kitų, kurie čia priteršė.

Tačiau juk būtent toks dėmesio prožektorius leidžia išvalyti retai aplankomus gyvenimo kampus.

Ir pradėti nuo miego, jo kokybės ir jo režimo, tikrai gali būti vienas iš kelių.

Jums reikės:

– kruopštumo,
– kantrybės,
– laiko.

Kruopštumo prireiks kiekvieną vakarą uoliai žymint tos dienos veiksnius – kurių beje, į jau paruoštą sąrašą (Sleep notes) galite pridėti ir patys. Aš, kaip kūrybiška pilietė, jų pridėjau net 26. Kad maža nepasirodytų! : ) Kuo įvairesnė diena, kuo įvairesnis veiksnių sąrašas, kuo jis dažniau kinta, ir kuo dažniau vieni ar kiti veiksniai atsikartoja – tuo realesnę situaciją matysite.

Kantrybė bus reikalinga kas vakarą įjungti programėlę ir tęsti pradėtą darbą ne vieną savaitę ir ne vieną mėnesį.

Na o laiko prireiks tam, kad iš tiesų išryškėtų tendencijos ir kad procentų svyravimai nebūtų viso labo vienkartiniai atsitiktinumai.

Tačiau iš tiesų asmeninė miego laboratorija tepareikalaus iš jūsų keliolikos sekundžių, kol pildysite Sleep note sąrašą prieš miegą. O atradimai gali būti neįkainojami.

Linkiu saldžių sapnų.
: )

Gero poilsio receptas pagal mūsų katę, Juozapą. (Bimbo tuo metu jau miegojo kojūgalyje.)


Bookmark the permalink.

Comments are closed.