Kodėl sveika svajoti ir kada tai daryti


Šis tekstas rengtas specialiai „Beatos virtuvei”, skatinant skaitytojus svajoti prieš Naujuosius – tačiau svajoti verta visada. Dalinuosi su neskaičiusiais.

Geriausias metas svajoti yra dabar: užrašykite 12 norų

Ilzė Butkutė
rašytoja, seminarų ir kursų autorė

Nepaisant begalės mano klaidų, kompleksų, baimių, ydų, trūkumų ir silpnybių, nuo mažens turėjau vieną labai vertingą pomėgį ir įprotį. Pomėgį, leidusį pamatyti sprendimus net ten, kur, atrodė, sprendimo nebėra. Įprotį, padėjusį išlipti iš tamsiausių būsenų ir klampiausių problemų. 

Aš tiesiog visada mėgau svajoti.

Šiandien, kai mano kūrybinius pratimus jau yra išbandę virš 10 000 žmonių, galiu drąsiai pasakyti: sugalvokite norą, užrašykite jį, ir laukite stebuklo. Svajonės kartais pildosi net tuomet, kai jomis įstengiame tikėti vos sekundę. Todėl ir jus kviečiu užrašyti 12 norų ateinantiems metams, ateinančiam mėnesiui ar kitai laiko atkarpai. 

Kodėl verta tai padaryti ir kaip tai daryti efektyviau? Atsakau į kelis gerus klausimus apie svajojimą.

– Kam apskritai svajoti? Kiek turiu – tiek užtenka, kažkaip nugyvenau šią dieną, kažkaip nugyvensiu ir kitą… Kam įsivaizduoti neegzistuojančius dalykus? Gal tai tik erzins, kai už svajones daug pilkesnė realybė žvelgia į akis?

Mūsų dėmesys – nepaprastai galinga, kurianti energija. Į ką telkiame dėmesį – tą ir kuriame. Jei tik labai įdėmiai žiūrime į pilką realybę – rytojų kuriame tokį pat pilką: su tais pat rūpesčiais, tomis pat baimėmis ir negandomis. Buvo laikai, kai labai dosniai dėmesiu maitinau skolas, ligas, problemas, nerimą, įtampą, nemigą, ir visa tai augo. 

Kol nutariau savo mintis nukreipti kita linkme.

Svajojimas ir yra dėmesio nukreipimas nuo nepageidaujamų dalykų – pageidaujamų link. Svajoti galime atsitiktinai, paviršutiniškai, nedrąsiai, o galime tai daryti sąmoningai, kryptingai, visa savo esybe. Ir svajojame būtent tam, kad kurtume kažką nauja – galbūt tik truputį kitokį rytojų, nei šiandien, bet jau kitokį. Galbūt tik truputį kitokį ateinantį mėnesį, bet jau kitokį. Gal tik truputį kitokius ateinančius metus, bet jau geresnius, šviesesnius, prasmingesnius, nei praėję.

Be to, svajonės išplečia mūsų realybę, suteikia mums jėgos kasdieniuose darbuose. Turėdami prieš akis didesnį tikslą, lengviau sprendžiame kasdienes problemas, atsiveriame naujai informacijai, greičiau mokomės, esame kūrybiškesni. O štai vien “žiūrėdamas pilkai realybei į akis” ir neturėdamas vaizdinio, kaip ir ką norėtų pakeisti, žmogus greičiausiai nugyvens dar vienus tokius pat pilkus metus. Kodėl nepabandžius tų ateinančių metų nors truputį nuspalvinti?

Sąmoningas svajojimas, norų rašymas, vaizduotės pasitelkimas kūrybai, o ne juodžiausių scenarijų “repetavimui” mintyse, tikėjimas ir pasitikėjimas pačiu gyvenimu man padėjo išbristi iš skolų, susikurti finansinę nepriklausomybę, įdomią darbo vietą, keliauti ir sutikti begalę įdomių žmonių. 

Jei būčiau tik toliau “žiūrėjusi pilkai realybei į akis”, būčiau ir likusi ta ankstesne – nuo algos iki algos gyvenančia, pervargusia, pavydžia, nelaiminga, neišsipildžiusia – Ilze. Aš nenorėčiau ten grįžti. Jei esate panašiame gyvenimo taške, kuriame buvau aš, pradėkite tegul ir lėtą, bet užtikrintą kelionę malonesnių dalykų link – pradėkite svajoti.

– Gyvename kukliai ir vis pasvajoju, kaip gerai gyventume, jei turėtume pinigų. Bet kiek dirbame, tiek išleidžiame elementariems dalykams. Kaip svajojimas gali pakeisti mano finansinę situaciją?

Pirmiausia siūlau padaryti labai paprastą dalyką, kuriam tereikės popieriaus lapo, pieštuko ir kelių ramybės minučių. Pabūkite truputį su savimi tyloje: be muzikos, socialinių tinklų, darbinių ir buitinių rūpesčių. Pabandykite pajusti, kiek norėtumėte uždirbti per ateinančius metus. Būtent pajusti, ne sugalvoti

Tegul tai būna suma, kur kas didesnė, nei dabartinė, tačiau tegul ta suma Jums vis dar būna įtikima: venkite galvoti apie neįtikimus skaičius.

Dabar tiesiog užrašykite: 

“Per ……………….. -uosius metus aš uždirbu ………………..”
(įrašykite tikslų laiką ir savo sumą).

Pažvelkite į tą skaičių, išjauskite jį: ką tai reikš Jums ir Jūsų šeimai, ką galėsite sau leisti, kaip galėsite ilsėtis, ką galėsite patobulinti savo namuose ir savo gyvenimuose. 

Jokiu būdu nerodykite tos frazės tiems, kas gali pasijuokti iš tokio Jūsų noro, nesileiskite į diskusijas, ar Jūsų svajonė reali, ar ne, – tiesiog užrašykite ir pabūkite su tuo skaičiumi ir jo keliamu jausmu.

Sakoma, kad labai daug žmonių sukasi užburtame “kiek uždirbu, tiek išleidžiu” rate vien todėl, kad nekelia sau didesnių finansinių tikslų. Ir kad jų neužsirašo. 

Užrašytas žodis gali tapti labai stipriu impulsu – galima tai pavadinti komanda savo pasąmonei, o galima tai pavadinti prašymu dangui – nelygu, kuo žmogus labiau tiki ir pasitiki.

Kadaise, 2012-aisiais, netekusi darbo, skendėdama skolose, per vieną Jaunatį ėmiau ir lengva ranka užrašiau, kad uždirbu 100 000 litų per metus. Tuo metu tokia suma man buvo kosminė. Tačiau gal kokią sekundę aš tikėjau, kad tai įmanoma. 

Per 2013-uosius, gavusi naują darbą ir išleidusi knygą “Atleisk savo šefą”, aš beveik pasiekiau šią sumą, trūko visai nedaug. Nuo tada kasmet užsirašau savo finansinį tikslą naujiems metams, ir to dar niekada neteko gailėtis.

Antras dalykas, kurį siūlyčiau siekiant padidinti šeimos pajamas, be jau užrašyto sakinio su siekiamu uždarbiu, – svajoti apie galutinį rezultatą, ne pačius pinigus. 

Ilgai svajoti vien apie skaičius įkvepia labai retą. Mus kur kas labiau uždega vaizdiniai, įsivaizduojami išgyvenimai, menamos situacijos, kurias galime nusipiešti vaizduotėje. Tag galvokite ne tiek apie pačius pinigus, kiek apie tai, ką jie leis Jums išgyventi. Matykite save jaukiuose namuose ar keliaujančius, regėkite save įdomiai leidžiančius laisvalaikį, sveikus, gerai pailsėjusius. Išjauskite tą ramybę, saugumą, užtikrintumą, orumą ir gyvenimo kokybę, kurią leis susikurti gerokai didesnės šeimos pajamos.

Jei į tokį įsivaizdavimą įdėsite užtektinai jėgos, netrukus imsite pastebėti “keistus sutapimus”, kai gyvenimas tarsi pats ims siūlyti naujas progas, naujas galimybes daugiau uždirbti, sužinoti kažką naujo, išplėsti akiratį, pasisemti idėjų. Ir jei pastebėsite tas galimybes, jei jomis naudositės, jei atsiversite pokyčiams ir pagausite tą palankų vėją, Jūsų gyvenime ims veikti nauja programa: amžino stygiaus programą pamažėl ims keisti gausos programa. 

Man žinomi konkretūs atvejai, kai sąmoningas svajojimas, finansinių tikslų rašymas ir trokštamo gyvenimo įsivaizdavimas ištraukė žmones iš didžiulio, ilgamečio skurdo.

– Ar verta svajoti apie dalykus, kurie šiandien, labai gerai žinau, yra neįmanomi?

Visada verta svajoti. Tačiau taip pat verta stebėti save ir rinktis tokius tikslus ir tokius vaizdinius, kurie įkvepia, praturtina, skatina veikti. Jei kažkuris noras šiuo metu atrodo toks didelis, kad kelia veikiau siaubą ar nusivylimą nei džiaugsmą – pabandykite truputį “sumažinti” savo norą mintyse, pasirinkti tam tikrą laiko atkarpą, po kurios jau galite įsivaizduoti išsipildymą. Klauskite savęs: kas šiandien atrodo įmanoma? Kas atrodo įmanoma po mėnesio, pusmečio? O širdies gilumoje, jei tik galite, vis tiek svajokite drąsiau nei “įmanoma”. Kodėl, pasidalinsiu asmeniška istorija.

Mūsų namuose gyvena dvi katės. Viena jų sykį liovėsi valgyti, gerti ir žaisti. Nuvykus į kliniką paaiškėjo, kad jai – ūmus inkstų nepakankamumas. Tyrimų atsakymai buvo tokie baisūs, kad man paklausus, ar katė merdi, gydytoja atsakė tyla. Tačiau sumaištyje ir skausme sugebėjau paklausti: o gal dar yra nors truputis vilties? Gydytoja mano klausimą išgirdo. Ir nors ką tik atrodė, kad “užmigdyti” katę yra vienintelis sprendimas, paaiškėjo, kad dar galime kautis už gyvenimą.

Dariau viską, ką galėjau. Vežiojau katę į kliniką lašelinėms dusyk per dieną, slaugiau namuose, pirkau vaistus, mokėjau už tyrimus ir procedūras. Tačiau drauge dariau kai ką “nematomo” – prašiau aukštesnių jėgų pagalbos, prašiau, kad suteiktų man jėgų ir išminties, prašiau parodyti tinkamus sprendimus. Ir galiausiai, ėmiau įsivaizduoti mūsų šeimą po pusmečio, o abi kates – dūkstančias po namus. Tuo metu buvo neįtikėtina, kad katė tiek išgyventų: kai kurie skeptiškesni gydytojai jai davė, “geriausiu atveju, kelias savaites”. Tačiau mūsų gydytoja buvo atvira bandymams. O aš įsivaizdavau geriausią scenarijų, kokiu galėjau patikėti.

Ir pradėjo dėtis maži stebuklai: katės savijauta taisėsi, tyrimų atsakymai gerėjo, mane “atsitiktinai” vis pasiekdavo informacija apie naujus gydymo būdus. Šaunioji mūsų gydytoja išmokė mus su vyru statyti lašelinę katei namuose, kad jos nebereiktų vežioti į kliniką.

Kaip baigėsi ši istorija? Ji tęsiasi. Katė laimingai gyvena (jau ketvirtus metus) po didžiosios krizės. O gydytojai ją vadina tiesiog stebuklu.

Stebuklai vyksta ne tik per Kalėdas ir Naujuosius. Tačiau tuos stebuklus turime pasikviesti į savo gyvenimą patys. Įsivaizduokite, jei kažkas tokią svajojimo ir veiksmų strategiją pritaiko slaugydamas ne gyvūną, o artimąjį? Vietoje skepsio, negatyvizmo ir bejėgystės – padaryti visa, kas įmanoma, tikėti, įsivaizduoti geriausią scenarijų, ir priimti gyvenimo siūlomas galimybes

Žinau atvejų, kai elgdamiesi panašiai, tėvai iškovojo gyvenimus savo “nepagydomai” sergantiems vaikams. Ir žinau žmonių, kurie išsvajojo vaikus, kurių, medikų vertinimu, “negalėjo” susilaukti. Nes viltis buvo didesnė už žodį “neįmanoma”.

– Ką galiu padaryti, kad ateinantys metai priartintų svajonių išsipildymus?

Geriausias metas svajoti visada yra dabar – ar žiema, ar vasara, ar sekasi, ar ne. (Žinoma, tradiciškai skaitytojus kviečiu svajoti ir per Jaunatį – metą, kai, sakoma, pasėtos svajonių sėklos dygsta daug lengviau.)

Vis tik metų virsmas (taip pat žmogaus gimtadienis ar kita svarbi „atskaitinė” data) yra laikas, leidžiantis apžvelgti prabėgusius metus ir pagalvoti: o kaip norėčiau jaustis baigiantis kitiems metams? Kuo norėčiau pasidžiaugti, ką norėčiau matyti pasikeitus? Apgalvokite sritis, kuriose labiausiai trokštate pokyčių. Galbūt svajojate kurti naujus santykius ar atgaivinti dabartinius. Galbūt norite dirbti prasmingesnį darbą ar daugiau ilsėtis. Gal norite sustiprinti fizinę sveikatą, o gal – išvalyti vidinį pasaulį nuo baimių, nuoskaudų ir nemeilės, ir iš naujo susidraugauti su savimi.

Tuomet užrašykite bent 12 norų ateinantiems metams. Jei norų turėsite daugiau – rašykite daugiau. Rašykite juos taip, lyg jie jau būtų išsipildę, lyg rašytumėte visa tai po metų. Rašydami kuo labiau įsijauskite, išgyvenkite visus gerus jausmus “avansu”. Rašykite tiek, kiek rašosi su įkvėpimu. Taip, lyg rašytumėte magišką ateities dienoraštį: pasitikėdami pačiu gyvenimu ir nesukdami sau galvos, kaip, kada, kodėl tai išsipildys. Tiesiog tikėdami.

Tuomet įdėkite norų sąrašą į voką, užklijuokite jį, ir užrašykite ant voko: “12 mano norų ……………….. -iesiems”.

Atplėškite po metų.

Linkiu stebuklų!

(Publikuota 2019-iesiems.)


Bookmark the permalink.

Comments are closed.