Idėja besirūpinantiems kačių sveikata


Šis tekstas buvo pasirodęs mano kačių FB puslapyje, juo dalinausi norėdama kitus kačių draugus informuoti apie galimus kačių ligų simptomus ir papasakoti vieną mano pačios sugalvotą, tačiau labai pasiteisinusį būdą paimti mėginį tyrimams, jei katė yra labai išdykusi ir visiškai nesutinka būti tiriama.

– Apie keturis mėnesius dzeno pratybų –

Žiūriu į Bimbo kraują ir juodus pūkus ant veterinarinės klinikos grindų, ir prisimenu, kaip viskas prasidėjo. Rugsėjo galas, mes grįžę iš atostogų, ir staiga suprantu, kad kažkas ne taip. Tiesiog suprantu. Negaliu to paaiškinti – vėliau veterinarai labai stebėjosi, kaip aš galėjau taip anksti suprasti, kol nebuvo jokių rimtesnių simptomų, tačiau akimirką mane pervėrė žinojimas, kad kažkas ne taip. Kažkas buvo jos snukutyje. Tada žiūriu – Bimbo šonas išplikęs, žiūriu toliau – išplikęs pilvas… Paimu ją ant rankų ir jaučiu, kad ji visa sulysusi, lengva. Klūpau apsikabinusi juodą padarėlį ir pradedu verkti, o D., kaip visada, yra mūsų namų protas:
– Ilze, ne verk, o veik.

Veikiu. Naktis – skambinu į vienintelę naktį veikiančią veterinarinę kliniką Vilniuje, Bimbo – į dėžę, dėžę – į taksi…

Myžt su krauju ji pradėjo tik po savaitės. Iki šiol prisimenu tą vaizdą, kai praveriu vonios duris ir matau raudoną dėmę kraiko dėžėje. Labiausiai veterinarai ir stebėjosi – kaip aš sugebėjau suprasti, kad katė serga, kol ji dar nesišlapino krauju.

Iš tiesų – nieko labai dramatiško: cistitas, kurio priežastis greičiausiai – vėliau aptiktas smėlis inkstuose (kai pasirodė ir kraujas).

Anksti inkstų ir šlapimtakių problemas padeda aptikti būtent žmogaus atidumas: pasikeitęs katės elgesys, toks kaip intensyvus kailio laižymasis vienoje vietoje, šonuose ar papilvėje, taip pat ilgesnis stoviniavimas kraiko dėžėje, arba šlapinimasis neįprastose vietose. (Bimbo to nedarė, tačiau viena daugiau gyvūnų globa besidominti mano draugė sakė, kad dėl to atsiradusio šlapinimosi daugelis sielos ubagų tiesiog išmeta kates ir katinus į gatvę – nes gyvūnas pasirodo “netinkamas” namams, kai jis iš tiesų viso labo serga. Ar meilė trunka tik tol, kol ji patogi?)

Smėlis inkstuose – daugelio sterilizuotų ir netinkamai (deja) šeriamų kačių bėda.

Klaiki kaltė gula ant mano pečių: net turėdami visas galimybes, kartais patingėdavom eiti iki veterinarinės kokybiško kačių maisto ir – kartais – šerdavom kates katmaisčiu iš prekybcentrio. Veterinarai sakė: šiukštu.

Visas kačių maistas iš prekybcentrio – įskaitant brangiausią – yra tiesus kelias į inkstų ligas.

Žinoma, vienos katės turi didesnį polinkį, kitos – mažesnį, kaip ir žmonės.
Bimbo kadais radau tokią mažą, kad dar aklą, išmestą kiemo šunims, ir maitinau ją dirbtiniu pieno mišiniu pirmą mėnesį – galbūt dėl to ji negavo kažkokių medžiagų ir išaugo kiek silpnesnių inkstų (ko tikrai nepasakytum žiūrėdamas į ją, kai ji šaudo po namus ir įbėga į duris). Katėms, kurioms jau diagnozuotos tokios bėdos, anot mus tuomet konsultavusios gydytojos, negalima jokios žuvies, jokios mėsos ir paukštienos, nes visas šis maistas keičia pH. [Nors dabar mane pasiekia vis daugiau informacijos apie RAW mitybos, t.y. žalios mėsos ir paukštienos, naudą katėms.]

Kadangi pati esu, ir ne sykį, turėjusi stiprų inkstų uždegimą, ir taip pat sėkmingai čiurškusi smėliu su krauju, sužinojus Bimbo diagnozę man tam tikra prasme palengvėjo. Kas nežino, tai sysiot smėliu – sakoma, lyg sysioti britvomis. Ir tas, kas taip pasakė, žinojo, ką šneka! Niekam nelinkėčiau. (Ypač savimi negalinčiam pasirūpinti gyvūnui.) Tačiau tą akimirką jaučiausi dėkinga gyvenimui, kad inkstų uždegimu persirgau anksčiau už savo katę ir žinau, kad po šito galima likti sveiku gyvu mūsų cirko kolektyvo nariu. Nei nuo siusiojimo smėliu, nei nuo inkstų uždegimo nemirštama, jei gydaisi.

Tuo ir užsiėmėm. Dvi savaitės vizitų pas gydytojus kasdien – ten leidžiami antibiotikai, tas pačias dvi savaites namie girdomi vaistai ir ant sukto juodo snukučio zūbų tepama gydomoji pasta, normalizuojanti pH. Dar dvi savaites – tik girdomi antibiotikai namuose ir pasta ant zūbų, periodiškai kartojant šlapimo tyrimus. Dar dvi savaitės – jau kitų vaistų, ne antibiotikų, vėl kartojant tyrimus. Kas esat bandę suduoti vienui vieną tabletę katei, žinot, koks tai džiaugsmas. Kai tai tenka daryti du tris sykius per dieną, kai katė skraido kaip raketa, raitosi kaip gyvatė ir rauda kaip kankinys, patekęs į barbarų rankas – ką gi.

Taip praktiškai ugdžiausi dzenišką ramybę ir vedinį nuolankumą.
Medžiodama Bimbo myžaliukus – taip pat. Nes katės šlapimą tyrimams paimti ne taip ir lengva.

Veterinarai patarė du būdus:
1) palikti kraiko dėžę visiškai tuščią, švarią, išplautą, “ir kai katytė pasišlapins, pritraukit į švirkštą”,
2) palikti kraiko dėžę normalią, su kraiku, tačiau jį užtiesti polietileniniu maišeliu, “ir kai katytė pasišlapins, pritraukit į švirkštą”.

Šie būdai mūsų namuose nepasiteisino, nes pamačiusi tuščią kraiko dėžutę, Bimbo šokdavo į vonią ir imdavo grasinančiai kasti ten menamą duobelę – suprask, tuoj pačiurkšiu čia; išvydusi polietileno maišelį kraiko dėžėje atsisukdavo į mane su „TA PRASME?” išraiška snukutyje.

Prašiau Bimbo pabūti ramiai kelias sekundes.

 

Esu kūrybiškas žmogus, ir mano aistra originalioms mintims leido man sukurti unikalų, novatorišką trečiąjį katės myžaliuko gaudymo būdą, kurį ketinu užpatentuoti, tačiau su savo skaitytojais pasidalinsiu dovanai.

Jis vadinasi taip:

Lengvas būdas pagauti katės myžaliuką. Paprastasis-klastingasis variantas ©

Kaip tai atrodo realybėje:

Kraiko dėžė pilna kraiko. Lyg niekur nieko palydim katę iki jos tualeto. Jei matom, kad jau tuoj darys reikalą, apsimetame, kad kažką aplink tvarkomės, žiūrinėjame, gal perstatinėjame kažkokius daiktukus – žodžiu, jokio perdėto dėmesio katei. (Nes vos pajutusi perdėtą dėmesį Bimbo pabėgdavo ir kviesdavo mane žaisti gaudynių po namus, ypač kai jos sveikata ėmė taisytis.)

Taigi, atsainiai stebime periferiniu regėjimu, ir kai jau katė įsitaiso reikalui, tokią labai tam tikrą sekundę, žaibiškai pakišam polietileninį maišelį po jos pasturgalėliu. O va tada jau “kai katytė pasišlapins, pritraukit į švirkštą”. Tada galim sėsti su tuo pritrauktu švirkštu lyg kokiu aukso grynuoliu į taksi ir maloniai kalbėtis su vairuotoju apie orą.

Kartais man tekdavo medžiot myžaliuką visą dieną, porąsyk esu medžiojusi kelias paras, nes Bimbo vis mane pergudraudavo ir nueidavo pasysiot man nematant.

Galbūt unikalus “Lengvas būdas pagauti katės myžaliuką. Paprastasis-klastingasis variantas ©” bus naudingas kitiems kačių draugams – nuoširdžiai linkiu visiems jums ir visiems jūsų keturkojams sveikatos, būkit stiprūs kaip ąžuolai, tačiau jei kada prireiks tyrimų – prisiminkit: dėžė pilna kraiko, mes apsimetam, kad esam čia ne prie ko, kai katė susiruošia – na, kitką jau turbūt pamenat.

Vieną kartą Bimbo mane išdūrė ir man pakišus maišiuką padarė ne sysių, bet humoro jausmas, kaip suprantu, kartais tvyro mūsų namų ore. Pokštininkų trupė!

Neskaičiavau, kiek kainavo Bimbo sveikimas šį pusmetį – tai šimtai eurų ir dešimtys valandų pirmyn atgal taksi. Man pasisekė, kad mano darbo dienotvarkė laisva ir kad manęs nespaudžia finansai, tačiau net jei galite leisti dar daugiau laiko bei pinigų savo gyvūnų sveikatai, aš prašau – pasimokykit iš mūsų klaidos.

Profilaktika ir kokybiškas maistas, duodamas nuolat, o ne su pertraukomis, galėjo visam tam užkirsti kelią.

Kokybiško veterinarinio maisto 1,5 kg pakas kainuoja apie 15 eurų ir jo užtenka tikrai ilgiau nei mėnesiui, gal ir dviems. Tuo tarpu katei susirgus vos vienas pasivažinėjimas taksi pirmyn atgal iki miesto pakraštyje esančios veterinarinės kainuodavo 15 eurų, o kiekvienas apsilankymas – dar mažiausiai tiek, kai kurie vizitai siekė 70-100 eurų už kartą. Galbūt kažkam tai bus akstinas susimąstyti, kad taupyti katės maisto sąskaita (ar tingėti nueiti jai geresnio maisto) gali reikšti dešimteriopas išlaidas paskui ir tūkstanteriopą stresą. Žinoma, kažkas iš jūsų pasakys, “pfff, čia TIK katė, ko čia parintis”, tačiau kas kada nors dalinosi namus ir širdį su gyvūnu, mane supras.

Man šie keturi mėnesiai – visom prasmėm brangi pamoka apie atidumą šalia esančiam, tegul ir keturkojui. Labai linkėčiau kitiems išvengti tokios kaltės prieš gyvūną ir siaubo, kol viskas dar skendėjo nežinioje.

Bimbo kraujas šįsyk tebuvo lašas, nukapsėjęs ant žemės imant kraujo tyrimus. O pūkai – na, ji visad iš streso ima šertis. Tiesa, dabar jai dar nuskuto leteną, kad paimtų kraujo, ir visą pilvą – pakartotinei echoskopijai.

Bimbo sveiksta – lėtai, bet užtikrintai. Dietinį maistą valgys visą pašėlusį savo gyvenimą, o ritualine „analizų” medžiokle dar kurį laiką turėsiu užsiimti kartą per mėnesį.

Bet juk išrastas “Lengvas būdas pagauti katės myžaliuką. Paprastasis-klastingasis variantas ©” – tikrai nėra kuo skųstis.
😀

– Kaip ten jūs visi laikotės? – kažkada sulaukiau klausimo telefonu.
– Na kaip, – atsakiau. – Bimbo turim duoti vienokį maistą, Juozapui – kitokį. Bimbo – inkstų sveikatai, o Juozapas gauna saviškio. Jos, aišku, visąlaik viena iš kitos tą maistą vagia, tiesiog iš principo. Be to, kaskart, kai Bimbo grįžta iš veterinarų, Juozapas užuodžia svetimą kvapą, piktai urzgia ir Bimbuką žiauriai muša. Ir šiaip jos eina galvomis po namus. Aš ten turiu suktis kaip vijurkas ant pirštų galų ir styguoti šitą beprotišką orkestrą… Žodžiu, cirkas išvažiavo, o visi klounai pasiliko.

2016 sausio 28

PS. Praėjus dar kuriam laikui nuo šio teksto ir pakartojus tyrimus, Bimbo rezultatai buvo puikūs – rodė, kad tai visiškai sveika katė. Dar ir dar sykį – kantrybė yra tiesiog neįkainojama slaugant gyvūną, o kantrybė drauge su laiku gali padaryti stebuklų. Ne mažesni stebuklai vyksta ir su kitos mūsų katės, Juozapo, sveikata.

PPS. Dar šiek tiek dokumentinių kadrų.

Bimbo bando prisiminti, į kurią pusę traukia tikroji Žemės trauka (o ne tas gigantiškas nematomas įvairiomis kryptimis judantis kačių dūksmo magnetas, leidžiantis karts nuo karto pabėgioti sienomis).


SLAPTAS PASAULIO VALDYMO PULTAS. Turbūt daugeliui kačių draugų žinoma, kad dėžė nėra tiesiog dėžė. Kad įlipus į ją vyksta labai svarbūs dalykai, todėl būnant joje reikalingas didis susikaupimas. Aš įtariu, kad dėžėse katės gauna informacijos iš kitų pasaulių bei susisiekia tarpusavy, su kitomis dėžėse esančiomis katėmis. Ir jos tylomis kažką tariasi dėl tolimesnio žmonijos valdymo.


Bookmark the permalink.

Comments are closed.