Kuo nuotolinė praktika skiriasi nuo seminaro?


Kuo skiriasi seminaras ir nuotolinė praktika? Nutariau parašyti trumpai, nes pastebiu, kad kai kurie skaitytojai painioja seminarus ir praktikas, kartais suplaka viską į viena.

Seminaras – tai visos dienos gyvas užsiėmimas konkrečiu metu konkrečioje vietoje. O nuotolinė praktika – tai autorinis „Ilzės dirbtuvių” kursas viena ar kita tema, išdėstytas laike (tradiciškai mano kursai trunka devynias savaites, o dešimtoji yra įtvirtinimui ar papildomam darbui). Žodis „nuotolinis” čia yra raktinis.

Kaip gimė idėja rengti nuotolines praktikas?

Nuotolines praktikas sukūriau kaip papildomą palaikymą po savo seminarų, tačiau dalyvių atsiliepimai, jų įsitraukimas tobulinant medžiagą ir geranoriškas dalinimasis tuo, ką jiems pavyko nuveikti, leido šias praktikas išauginti iki atskirų programų. Kurso metu dirbantis žmogus iš tiesų neretai nuveikia daugiau, nei atėjęs „tik gerai praleisti laiko” į visos dienos seminarą. Jei 9 iš 10 baigusių praktiką rekomenduoja ją draugams – tai geriausias individualaus darbo naudos įrodymas. Žmonės nerekomenduotų to, kas neduoda vaisių.

Tačiau kad tokioms praktikoms atrinkčiau tai, kas duoda vaisių, aš pati turėjau labai daug išbandyti, atmesti, sukurti ir perkurti, taip pat – surinkti milžinišką grįžtamąjį ryšį. Kasdienės kalbos magija domiuosi nuo ankstyvos paauglystės, kuriančia minties galia – panašiai, seminarus šiomis temomis rengiu nuo 2013 metų.

EŽD eksperimentą – kursą švaresnei informacinei erdvei ir švaresnei komunikacijai – 2015 metais kūriau drauge su 1000 savanorių, testavusių programos struktūrą nemokamai, mainais į atsiliepimą kas savaitę – ir kas savaitę rašiusių man savo įspūdžius. Taip ant struktūros lyg ant skulptūros rėmų natūraliai augo medžiaga, pildėsi pavyzdžių aruodas, gausėjo argumentų ir rinkosi teoriniai papildymai.

Šiandien EŽD eksperimento dalyvių skaičius artėja prie 4000, o dalyvių rezultatai verčia pasitempti ir mane pačią.

Nuostatų keitimo praktikos eskizas gimė dar anksčiau, 2014 metais – išsyk drauge su seminaru ta pačia tema. Aš nuo pat pradžių norėjau, kad žmonės dirbtų devynias savaites, nes palinksėti galva seminare, viskam pritarti, pasidžiaugti, kaip gražiai kitiems išsipildo jų norai – tai viena, bet paversti tai kūnu savaime gyvenime, įgyvendinti, „nuleisti” teorijas ant Žemės – jau kas kita. Ir tai ne visada pasiseka per dieną ar per dvi.

Nuostatų keitimo praktika per tą laiką labai išaugo, joje – visa, kas niekada netilptų į visos dienos ar net dviejų seminarą. Tačiau – vėlgi – dalyvių istorijos rodo, kad žmonės dirba. Ir 60-ies metų moteris nuveikia ne mažiau nei 25-erių. Jei tik veikia, o ne „ai, tik paskaitinėja”.

Kuo praktika patogesnė už seminarą?

Norint dalyvauti praktikoje, nereikia niekur važiuoti, niekur eiti, – dalyvauti gali žmonės iš viso pasaulio, jei tik turi internetą, pašto dėžutę ir noro nors šį tą pakeisti į gera.

Dalyvis pats sprendžia, kada skaityti medžiagą ir kada daryti pratimus. Visa medžiaga lieka dalyviui – jis kada panorėjęs gali kartoti visą kursą ar grįžti prie užduočių, kurias praleido ar jaučia, kad padarė nesąžiningai. Išties nemaža dalis žmonių kursą kartoja savarankiškai, o aš ir iš savo patirties žinau: kartais vos po pusmečio grįžus prie tų pačių užduočių, iškėlus sau tuos pačius klausimus, ateina visai naujos kokybės atsakymai. Nes mes patys visą laiką keičiamės.

Taip pat nenoriu daryti spaudimo atlikti visiškai visas užduotis – nors iš pradžių atrodė kitaip, laikas parodė, kad yra žmonių, kuriems vos viena ar dvi labai sąžiningai padarytos užduotys išjudina užsistovėjusį gyvenimo vandenį ir padeda pagauti visiškai naują, kur kas sėkmingesnę, srovę. Nelabai gerai darau taip rašydama, nes tai gali sumažinti kitų įsitraukimą. Tačiau galbūt tai leis lengviau atsikvėpti tiems, kurie labai save spaudžia „viską padaryti kuo geriausiai” ir labai save ėda už nepadarytus ar neva netobulai atliktus dalykus.

Kada artimiausia nuotolinė praktika?

Mes su mažyte mano komanda apgailestaujame, kad šį mėnesį nebegalime priimti daugiau dalyvių į EŽD eksperimentą – pastaroji grupė jau buvo labai didelė, nauji žmonės gali prisijungti nuo kito mėnesio. EŽD eksperimentą tradiciškai pradedame prieš Jaunatį.

O šiuo metu vyksta registracija į paskutinę Nuostatų keitimo praktikos grupę. Lieka vos kelios dienos registruotis ir įsigyti vietas – kaip visada, matau didelį šuolį paskutinėmis dienomis, tačiau mes šįsyk labai prašome nepalikti visko paskutinei minutei, nes visada būna pavėlavusių, pamiršusių ar netilpusių.

Veikia tai, ką veikiame mes.
Pradedantiems nuo savęs:
https://www.ilzes-dirbtuves.lt/nuotolines-praktikos/


Bookmark the permalink.

Comments are closed.