12 klausimų pasirinkusiems blaivų gyvenimo būdą


Matau, skaitau ir girdžiu iš gyvai sutiktų žmonių, kad mano pomėgis rašyti apie gerus klausimus duoda naudos skaitytojams – žmonės prisipažįsta, kad mielai daro tekstinius pratimus ir džiaugiasi skyrę laiko patys sau. Šįsyk dalinuosi klausimynu, skirtu abstinentams. Nauda – abipusė: jūs galėsite patys sau įvardinti kai kuriuos dalykus, o aš gausiu neįkainojamos medžiagos.

Kai pasidalinau šia anketa socialiniame tinkle, 1142 žmonės atsakė vos per vieną dieną. Tuomet anketą deaktyvavau, kad apdoročiau duomenis, tačiau pasipylė laiškai su pasiteiravimais, gal dar galima būtų užpildyti. Džiaugiuosi žmonių iniciatyva ir noru prisidėti prie informacijos rinkimo, tad parašiusi bendrą surinktos medžiagos apžvalgą ir asmeniškesnį tekstą apie abstinencijos privalumus ir iššūkius, anketą vėl aktyvavau – dabar ji vėl prieinama norintiems.
: )

Sveiko proto sveikuoliams ir besilaukiančioms moterims, linksmuoliams krišnaitams ir suaugusiems alkoholikų vaikams abstinentams, sveikos gyvensenos trenerėms, maitinančioms mamoms, žvitriaakiams kultūristams ir ledinėms fitnio trenerėms, akušeriams-ginekologams, globojantiems besilaukiančias moteris, užkietėjusiems jogams, griežtosioms dietologėms, sporto medikams, anoniminiams alkoholikams, sportininkams ir visokiems maratonų ristūnams, vaišnavams ir kitiems švarios sąmonės puoselėtojams – mano prašymas-pasiūlymas.

Sakoma, kad jei patys iš kažko išsilaisvinome, turime padėti išsilaisvinti kitiems. Jei patys išbridome iš visuomenės nuomonės miglos ir tikėjimo, kad nė viena šventė negali būti atšvęsta be alkoholio, galbūt galime pamoti ir kažkam kitam, jau pradėjusiam ieškoti kelio iš tos pat miglos?

Čia – vos dvylikos klausimų anketa, skirta gyvenantiems blaiviai. Manau, ji įdomi ir naudinga visų pirma pačiam pildančiajam – refleksijos galią naujai suvokiau sukūrusi EŽD eksperimentą, matydama, kaip svarbu žmogui karts nuo karto atsigręžti atgal ir įvertinti nueitą kelią. Galbūt kažkas iš jūsų iki šiol nedarėte ir pratimo, kurį anketoje duodu – įsivertinti tam tikras gyvenimo sritis balais. Žinau, kad žmonės, jį darydami, kartais labai nustemba. Aš pati nustebau. 🙂 Galėsite patys sau įsivardinti, kas labiausiai pasikeitė, kas buvo sudėtingiausia ir ką laikote didžiausiais blaivaus gyvenimo laimėjimais.

Atsakydami į klausimus, užtruksite tik kelias minutes (daug mažiau, nei skaitydami tradicinį mano įrašą FB), o kažkam jūsų atsakymai gali būti lemiami. Kodėl? Tai perskaitysite anketos aprašyme.

PS. Šios anketos rezultatai viešai nepublikuojami, ji yra absoliučiai anoniminė.

PPS. Užpildykit anketą, jei patys gyvenate blaiviai, ir pasidainkit ja su abstinentais savo bičiuliais, skaitytojais, klientais, auklėtiniais, blaivininkėmis ar tik šiuo metu negeriančiomis savo pacientėmis, skaitytojomis, draugėmis ir sekėjomis. Tikrai labai norėčiau remtis daugiau nei vien tik savo ir savo draugų bei pažįstamų patirtimi. Be to, smalsu, kiek mūsų apskritai yra. Gal pasirodys, kad jau visa armija?

Ačiū už jūsų indėlį! Jis tikrai duos grąžos. : )

Viena anketą užpildžiusi moteris parašė:

„Pildydama anketą turėjau progą nusikelti į „tuos” laikus… eina sau, net nupurtė, nesistebiu, kodėl turėjau tokį gyvenimą, ir kodėl jis dabar toks kardinaliai kitoks, kai nebevartojam alkoholio.”

Ir dar vienas vyro komentaras:

„Galima teigti, kad tai, kas pradžioje atrodė kaip minusas, laikui bėgant virto pliusu – nevartodamas alkoholio išvengiau netinkamų kompanijų. Beje, labai norėčiau padėkoti už šią anketą. Vien skaitant jos klausimus ir galimus atsakymo variantus pamačiau, kad sprendimas nevartoti alkoholio buvo teisingas, tačiau niekada anksčiau nesusimąsčiau, kokia didelė iš tikrųjų yra blaivybės nauda; viską priėmiau kaip savaime suprantamą dalyką ir apie daugelį teigiamų blaivybės poveikių, kurie išvardyti anketoje, net nesusimąsčiau.”

Anketos aprašymas:

Ši anketa skirta žmonėms, dėl vienų ar kitų priežasčių pasirinkusiems blaivų gyvenimo būdą ar taip gyvenusiems visada, bet ypač – tiems, kurie gali palyginti gyvenimą PRIEŠ ir PO. Net jei tai laikina situacija – tarkime, moteris laukiasi ar maitina kūdikį.  

Norintiems sužinoti daugiau, trumpai – apie anketos tikslus. Savo darbe sutinku gana daug žmonių, kurie lyg ir norėtų atsisakyti alkoholio, tačiau juos sulaiko nežinia: dalis jų neįsivaizduoja laisvalaikio be gėrimo, dalis bijo prarasti draugus („nebus apie ką kalbėti geriant sultis, slėgs nejauki tyla”), dalis mano, kad alkoholis yra vienintelis būdas atsipalaiduoti po sunkios darbo savaitės ar net spręsti asmenines problemas – nerimą, sociofobiją, šlyjančius santykius.

Netrukus prasidės antrieji blaivūs mano pačios gyvenimo metai. Atsisakiusi alkoholio, nesijaučiu nieko praradusi – jaučiuosi tik atradusi, kaip ir daugelis mano pažįstamų blaivininkų. Pasidarė smalsu, kaip kiti alkoholio atsisakę žmonės vertina savo pasirinkimą: kiek buvo pagrįstos jų viltys ir baimės, kas buvo sudėtingiausia, ko labiausiai jie ilgisi (jei kažko ilgisi) ir ką laikytų didžiausiais blaivaus gyvenimo laimėjimais bei atradimais.

Tam ir sukūriau šią anketą – smalsumui patenkinti ir apibendrinti blaivių žmonių patirtis. Nors niekad neturėjau tokio siekio, iš grįžtamojo ryšio pastebiu, kad dalis mano seminarų dalyvių netrukus atsisako alkoholio (nors mano seminarų temos iš pažiūros su alkoholiu nesusijusios). Susidaro įspūdis, kad žmones nepaprastai stipriai užkrečia gyvas pavyzdys – jokiu būdu ne tobulas, be skambių lozungų ir pažadų, kad viskas bus tik rožėm klota, tačiau – gyvas pavyzdys. Todėl kviečiu ir Jus dalintis savo atradimais ir įžvalgomis – galbūt kaip tik šiandien kažkam dvejojančiam Jūsų patirtis bus tas paskutinis lašas – pačia geriausia šio žodžio prasme.


Bookmark the permalink.

Comments are closed.