Kai santykiai šyla: „Jie visada buvo šalia, tik reikėjo atsimerkti”


Stebuklas ar ne stebuklas, kad man tyliai taipinant tekstą apie depresiją, gaunu laišką žmogaus, savo jėgomis iškopusio iš SUNKIOS depresijos (jei kada naudojotės Burnso depresijos skale, tai yra nuo 51 balo – tai labai daug). Tokie „sutapimai” vis dar nustebina. Tačiau tai – tik vienas iš daugelio įrodymų, kad EŽD eksperimentas gali stipriai pagerinti žmogaus emocinę būklę. Apklausos rodė, kad net 25 % dalyvių jaučia stipriai prašviesėjusias nuotaikas. Iš dalyvių laiškų akivaizdu, kad laikantis informacinės dietos ne tik šviesėja vidinė būsena, bet ir santykiai šyla.

Susimąstau, kad kartais mūsų darbų vaisiai mus pasiveja po laiko (čia kalbama apie mano kūrinius, gimusius dar 2014-2015 m.). Tačiau tų darbų vaisiai galbūt žino, kada mus pasivyti. Taip tai, ką atidavėm, grįžta pačiu tinkamiausiu metu, pačiu tą akimirką reikalingiausiu pavidalu, iš paties pačiausio žmogaus.

Laiškas

„Laba diena, Ilze ir Komanda,

Ilgai buvo nedrąsu rašyti laišką, nors jau tuoj baigsiu antrą Jūsų nuotolinę praktiką. Vis atrodė, kad mano patirtis nėra tokia didelė ir reikšminga, kaip kitų Jūsų cituojamų dalyvių. Tačiau pati dirbu su klientais ir žinau, kaip malonu gauti gerą „feedback’ą”. Taigi, pasiryžau.

Labai Jums AČIŪ, kad po truputį vėl atrandu gyvenimo džiaugsmą, tikėjimą ir viltį. Prieš pradėdama dalyvauti EŽD net pati nesuvokiau, kokioje padėtyje buvau – tik atlikusi Jūsų siūlomą depresijos lygio nustatymo testą suvokiau, kad reikia kažką daryti, nes rezultatas buvo tikrai netikėtas ir gąsdinantis – gili depresija. Labai džiaugiuosi, kad ryžausi dalyvauti EŽD, nes save tuo metu priskirdavau skeptikams (anksčiau buvau šiek tiek kitokia).

Po EŽD tiesiog nekantravau sudalyvauti antroje praktikoje – man taip patiko „gyventi“ kartu su Jumis. Trečiadienį jau nuo ryto laukiu naujos temos ir skiriu laiką tik sau ir kelionei po savo vidinį pasaulį ir savo nuostatas. Keisčiausia, kad visada atrodė, kad nėra laiko. Bet tiesiog užsibrėžiu tą laiką skirti sau, ir to laiko kažkaip atsiranda :).

Gyvenime nesąmoningai ir šiek tiek sąmoningai vadovavausi metodais ir nuostatomis, kurias Jūs siūlote ir pristatote. Kartais sunku buvo surasti tas neigiamas nuostatas, kurias turėčiau dekonstruoti. Tačiau Jūsų mintis, kad neužtenka tik skaityti apie mankštą, reikia ir sportuoti tarsi atvėrė man akis – supratau, kad žinių ir vidinio jausmo, kaip reikėtų elgtis, turėjau daug, tačiau jų nelabai ir taikiau. Todėl sąžiningai atlikau visus Jūsų siūlomus pratimus ir supratau – taigi veikia :). Gal ne taip staigiai, akivaizdžiai, kaip kitiems Jūsų cituojamiems dalyviams :), bet veikia.

Didžiausias pasiekimas, kad grįžusi namo neguliu lovoje su telefonu rankoje skaitydama nežinia ką nežinia kodėl. Santykiai namuose ir šeimoje ir anksčiau buvo puikūs, tačiau dar labiau suartėjome, o mano uždara vyresnioji dukrytė tapo daug atviresnė ir gana dažnai mane apsikabina :). Mes pradėjome kalbėtis tarpusavyje. Kalbame, žaidžiame stalo žaidimus, ir dalinamės savo jausmais. Vėl pradėjau pastebėti mažas smulkmenas, grįžo suvokimas, kad gyvenimas puikus, o tai, „ką pasėji, tą ir pjauni“.

Nuostatų keitimo praktiką pradėjau jau visai kitomis nuotaikomis, nei EŽD

– gyvenimas buvo šviesesnis, gražesnis ir teikiantis vilties. Supratau, kad labiausiai man trukdė nekokie santykiai darbe. Atsivertusi dienoraštį ir perskaičiusi kuo aš gyvenau vasario pradžioje, kai pradėjau dalyvauti praktikoje, supratau, kiek daug pasikeitė. Netikėtai sulaukiau be galo daug palaikymo iš kolegų, partnerių, klientų, net man nežinomų žmonių. Supratau, kad jie visada buvo šalia, tik reikėjo atsimerkti.

Po truputį iš gyvenimo stengiuosi išstumti negatyvius, slegiančius santykius, vietoje jų atradau daugybę laiko tiems santykiams ir pomėgiams, kuriuos buvau apleidusi. Įdomiausia, kad kai labai nori – laiko atsiranda :). Nesakau, kad nepavargstu per dieną – kartais tikra ta žodžio prasme svajoju tik apie miegą ir lovą, bet guldamasi suprantu, kiek daug aš nuveikiau sau ir savo gerovei kurti. Išmokau nusistatyti prioritetus, deleguoti darbus ir pasakyti „ne“ – ši pamoka buvo sunkiausia.

Tačiau patys įdomiausi atradimai buvo „netikėti sutapimai“. Tuo metu, kai gvildenome vieną, ar kitą temą, tarsi netyčia vis susiklostydavo teigiamos aplinkybės – tai netikėtos pajamos, tai gautos senai užsakytos nuotraukos, kurios padeda suprasti, kiek DAUG aš turiu ir galiu, tai netikėti pakvietimai į renginius, ar per „investicijų“ savaitę vadovo patvirtinti kvalifikacijos kėlimo kursai. Nekalbu jau apie tai, kad nežinodama, kad tam tikros savaitės „idėja savaitgaliui“ bus tvarkymasis – susitvarkiau spintas, knygas- atidaviau be galo daug geros ir kokybiškos labdaros, o mažo miestelio biblioteka tikrai praturtės geromis knygomis :).

Taigi, nors negaliu pasigirti kaip kiti dalyviai, kad mano pajamos padvigubėjo, santaupos išaugo kelis kartus, o darbe turiu daugybę naujų ir mokių klientų, bet mano gyvenimo kokybė, meilė gyvenimui, šeimai, darbui tikrai atsigavo. Ir aš ją Jūsų pagalbos dėka auginu tarsi mažytį daigelį laistydama geromis nuostatomis ir emocijomis. Tikiuosi, kad tokioje terpėje greitai ateis ir tie nauji mokūs klientai, nes dabar iki pilnos laimės laukiu tik jų :).

Dar kartą AČIŪ,
X.”

Kodėl svarbus pokyčių eiliškumas?

Šis laiškas gerai atskleidžia, kodėl paprastai atkalbinėju žmones nuo dalyvavimo Nuostatų keitimo praktikoje, jeigu jie nėra dalyvavę EŽD. Nes matau tendenciją, kad kai kurie žmonės nori naujus darbus, naujus pomėgius, naujus santykius grūsti į savo gyvenimą per jėgą – nors tame gyvenime taip nėra vietos niekam naujam, kad trošku. Arba jau taip niekam nėra energijos, kad nors kauk. Dideli skaičiai pagal Burnso skalę dažnai rodo ir tai, kad žmogui labai stinga energijos, ne tik fizinių, bet ir emocinių, psichinių jėgų sprendimams ir veiksmui. Kodėl stinga energijos? Nes ji kažkur „nuteka”, kažkas ją susiurbia, išeikvoja.

EŽD eksperimentas padaro vietos mūsų gyvenime. Jis leidžia apvalyti savo aplinką, savo įpročius. Leidžia atsiverti naujoms erdvėms mūsų mintyse. Jis taip pat leidžia identifikuoti situacijas, kur savo gyvybine energija laistome svetimus gyvenimus ar mažareikšmius konfliktus, ar „srendžiame” (deja, dažniau tik kabutėse) svetimas bėdas, o parėję namo žiūrime – kažkodėl nebėra jėgų gyventi nuosavo gyvenimo…

Dalyvių atsiliepimai rodo, kad būtent po EŽD eksperimento Nuostatų keitimo praktika bus kur kas efektyvesnė. Ir tikrai ne dusyk didesnis atlyginimas ar stipriai išaugusios santaupos yra sėkmės matas. Sėkmės matas yra kitoks jausmas – atgautas orumas išmokus pasakyti NE, atgautas pasitikėjimas savimi ir pačiu gyvenimu, atgautas noras veikti, naujai, daug ryškiau juntami kūrybiniai impulsai, auganti drąsa dalintis savo kūryba. Tai nebūtinai tą pačią sekundę ir tą patį mėnesį atlyginama pinigais. Tačiau anksčiau ar vėliau dosniai besidalinantis žmogus sulaukia ir dosnios grąžos.

Pokyčiams reikia laiko

Beje, dėl tų darbų vaisių po laiko – kodėl sakau, kad po laiko? Nuostatų keitimo praktika – kaip papildymas po seminaro ta pačia tema – gimė dar 2014-aisiais. 2016 metais jis išnoko iki didžiulio savarankiško kurso ir, kaip nuotolinė programa, vyksta jau trečius metus. Niekada nemaniau, kad tuomet kaip papildymas seminarui gimusi medžiaga po poros metų išaugs į šimteriopai išsamesnį kursą. Ir niekada nemaniau, kad toks, atrodytų, neapčiuopiamas kūrinys gyvens tiek metų. Lygiai taip pat nemaniau, kad bus dienų, kai mane pačiai iš naujo vilties ir jėgos įpūs mano pačios kursų dalyvių atsiliepimai.

Tą patį galiu pasakyti ir apie EŽD eksperimentą. Juk jis, kaip papildymas seminarui, gimė 2015-aisiais, 2016 m. tapo savarankišku kursu, ir gyvuoja jau ketvirtus metus.

Tačiau taip jau yra – tikriems, ilgalaikiams pokyčiams sukurti reikia laiko. Reikia laiko, kad rastųsi įrodymai: taip, tai veikia. Todėl ir mane pačią dalyvių atsiliepimai neretai pasiveja po pusmečio, metų, kartais net dvejų. Tai – toks savotiškas, pavėluotas džiaugsmas praktikų vaisiais, ir aš net manau, kad vėlyvi atsiliepimai savap saugo mane nuo puikybės. 🙂

Pastaruoju metu Nuostatų keitimo pratikos grupės auga – dabar galima užsirašyti naujai grupei, kuri darbą pradės rugsėjo 27 (registracija vyksta iki rugsėjo 26  dienos):
https://www.ilzes-dirbtuves.lt/nuostatu-keitimo-praktika/

Ir EŽD eksperimentas, į kurio naują grupę galima užsirašyti iki spalio 7:
https://www.ilzes-dirbtuves.lt/ezd-eksperimentas/

Jei norite dalyvauti, bet šiuo metu negalite sau to leisti – paprašykite draugų išankstinės ar pavėluotos gimtadienio dovanos. Šių kursų kainą galima rinktis, mažiausia galima kaina yra tikrai maža – dešimt savaičių tekainuoja 85 eurus, tai tėra vos 8,5 euro už savaitę. 85 eurai – tai vienas masažas karštais akmenimis Vilniuje. Ir klausimas, ar vienas masažas karštais akmenimis pakeis jūsų santykį su pasauliu. O šie kursai, kaip nuolat liudija dalyvių atsiliepimai, tą tikrai gali.

Nes veikia tai, ką veikiame mes.


Bookmark the permalink.

Comments are closed.