Apie mane


Būna, žmonės skaito mano tekstus, o paskui klausia:
– Kas Jūs vapšė tokia, kad leidžiat sau tokiom temom rašyt?

Tai suprantama: retokai bendrauju su žiniasklaida, tad išties nesu žinoma platesnei auditorijai.

Susipažinimui įmetu labai labai trumpą pristatymą, kas esu. Kaip tik reikėjo naujam almanachui dar viena užsienio kalba, į kurią buvo išversti mano tekstai.

****
Ilzė Butkutė gimė byrančioje Sovietų Sąjungoje, augo jau laisvoje Lietuvoje. Pomėgis eiliuoti pasireiškė anksčiau, nei išmoko rašyti: mama pasakoja, kad dar neidama į darželį Ilzė jau eiliavo sau pačiai trumpas istorijas prieš miegą. Studijavo fotografiją, daug metų dirbo reklamos srityje. Patyrusi mobingą darbe, parašė didelį atgarsį sukėlusį vadovėlį engiamiems darbuotojams “Atleisk savo šefą”. Šiuo metu jau septintus metus rengia kūrybinio ugdymo kursus ir kviečia kiekvieną žmogų į savo kalbą pažvelgti ne tik kaip į komunikacijos ir saviraiškos, bet ir kaip į savo pasaulėžiūros bei tikrovės kūrimo instrumentą.

I. Butkutė yra trijų poezijos knygų autorė, jos poezija versta į keliolika pasaulio kalbų, 2016 m. Niujorke jos poezijos rinktinę “Caravan Lullabies” išleido leidykla “A Midsummer Night’s Press”.

Greta poezijos, Ilzė savo skaitytojų yra pažįstama kaip “kačių motinėlė”: priglaudusi dvi benames kates, jau daugiau nei dešimt metų pasakoja jų iliustruotus nuotykius socialiniame tinkle ir drąsina kitus atverti namus bei širdis beglobiams gyvūnams.

Pabaigai, vienas linksmas faktas: I. Butkutė yra aukščiausia Lietuvos poetė (1,88 m).

O norintiems daugiau informacijos, išsamesnis mano CV.

****

Esu Ilzė Butkutė, gimiau ir augau Vilniuje.

Žodis, kalba, vaizduotė ir kūryba – dalykai, kurie man buvo svarbūs nuo mažens. Rašau nuo vaikystės, minties ir kalbos įtaka mūsų gyvenimui susidomėjau ankstyvoje paauglystėje, sąmoningai svajoju ir Jaunatis norams skiriu nuo aštuoniolikos, nuo studijų metų dirbu idėjų ir tekstų kūrėja. Šiandien visas šias temas atrandu vis naujais rakursais, o savo atradimais mėgstu dalintis su kitais.

Esu baigusi fotografiją, septynerius metus dirbau idėjų ir tekstų kūrėja reklamos srityje, tačiau ilgainiui šiame darbe man ėmė stigti prasmės. Laimei, 2012 m. atsiradau kūrybiško ugdymo projektuose, susidūriau su vaikais ir mokyklų realybe, o pasirodžius knygai “Atleisk savo šefą”, baigiau asmeninio ugdymo mokymus, pradėjau gilintis į psichologijos žinias.

Šiandien kūrybinio mąstymo ir sklandesnės komunikacijos technikomis dalinuosi su suaugusiais žmonėmis ir paaugliais tiek atvirose dirbtuvėse, tiek mokyklose, tiek įmonėse ir organizacijose, dalyvauju literatūros festivaliuose Lietuvoje ir užsienyje, skaitau pranešimus konferencijose, vykstu į mokyklas kalbėtis su moksleiviais apie paauglystės iššūkius, apie gyvenimą be patyčių, apie tikslų kėlimąsi ir talento įdarbinimą, mokyklų karjeros dienose pasakoju, kiek galimybių gyvenime atveria skaitymas ir rašymas, ką darbe veikia idėjų ir tekstų kūrėjai.

Literatūrinis CV

Nors poeziją rašiau nuo vaikystės, literatūriniuose renginiuose pasirodžiau tik 2005 m. Tąsyk laimėjau Jaunųjų skaitymus ir gavau Antano A. Jonyno įsteigtą Puškino premiją. Vėliau mano tekstai ne sykį pelnė prizines vietas anoniminio eilėraščio konkursuose Poetiniame Druskininkų rudenyje, kelissyk mano eilėraščiai buvo apdovanoti ir Poezijos pavasario metu.

Pirmoji mano poezijos knyga “Karavanų lopšinės”(2011) pelnė Zigmo Gėlės premiją už geriausią debiutą, gavo specialų prizą Poezijos pavasario metu, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto buvo įtraukta į kūrybiškiausių lietuvių autorių knygų dvyliktuką 2012 metais.

karavanu-lopsines

Antroji knyga “Atleisk savo šefą” (2013) – tai praktinis vadovas šefų engiamiems darbuotojams. Su poezija ji neturi nieko bendra, tačiau daugeliui skaitytojų ši knyga, paremta tikra istorija ir darbo teisės įstatymais, padėjo apginti garbę, orumą ir išeitinę kompensaciją darbe. Knyga buvo tiesiog iššluota. Šiuo metu svarstau galimybę parengti atnaujintą leidimą, atsižvelgiant į naujausią Darbo kodekso redakciją.

atleisk-savo-sefa

2014 metais pasirodė antroji poezijos knyga “Karnavalų mėnuo”.
Ji buvo šiltai sutikta skaitytojų – vos per pirmus metus jos buvo išpirkti 3-4 tradiciniai poezijos tiražai.

karnavalu-menuo

2016 m. Niujorke leidykla A Midsummer Night’s Press, pasirinkusi mane iš daugybės autorių, išleido fiziškai nedidukę, tačiau tekstų kiekio prasme – solidžią mano poezijos rinktinę angliškai, Caravan Lullabies. Anglišką rinktinę iš pirmosios ir antrosios mano poezijos knygų sudarė geriausiu metų vertėju tituluotas Rimas Užgiris.

2018-aisiais pasirodė trečiasis mano poezijos rinkinys lietuvių kalba:

Ilzė Butkutė
ir kitos būtybės

Mano knygų turi knygynas “Eureka!” Vilniuje, knygas galima užsakyti ir internetu.

Festivaliai ir almanachai

2013 metais gavau valstybės stipendiją kultūros ir meno kūrėjams, nuo 2015 metų esu Rašytojų sąjungos narė. Kasmet dalyvauju literatūros renginiuose – tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, kur poetiniais tikslais esu kviečiama jau septintus metus. Ten dalyvavau beveik trijose dešimtyse renginių, esu skaičiusi poeziją literatūros festivaliuose ir poezijos vakaruose:

Airijoje (2018 Poezijos pavasaryje),
Niujorke 
(2017 spalį, tarptautiniame literatūros festivalyje),
Briuselyje (2017 m. lietuvių autorių vakare ir mūsų kūrybos pristatyme užsienio vertėjams Europos Taryboje),
Portugalijoje (tarptautiniame literatūros festivalyje Literatura em Viagem),
Londone (2016 m. buvau pristatyta kaip Lietuvos autorė Londono knygų mugėje ir susijusiuose renginiuose, tais pat metais vėliau, Londono poezijos knygų mugėje, buvo pristatyta ir mano knyga anglų kalba, o kone visus 2016-uosius mano eilėraštis Lullaby for Rachel keliavo drauge su tarptautiniu Poetry Periscope projektu, kuriame laimėjau vietą drauge su 30 kitų šiuolaikinių autorių iš visos Europos),
JAV (2015 m. AWP Conference & Bookfair Mineapolyje, skaitymuose Čikagoje ir Vašingtone, Library Of Congress),
Vokietijoje (2015 m. Leipcigo knygų mugėje, festivalyje Leipcig liest),
Šveicarijoje (2014 m. Poezijos pavasaryje Berne, Ženevoje ir Bazelyje),
Airijoje (2013 m. Poezijos pavasaryje Dubline, Kaslbare ir Korke),
Belgijoje (2013 m. Briuselyje),
Rusijoje (2011 m. Sankt Peterburge ir Poezijos pavasario renginiuose Kaliningrade 2015 m.),
Estijoje (2013 m. Valgoje),
ir jau penkis kartus Latvijoje (2013 m. – Valkoje, 2014 m. rugsėjį – tarptautiniame poezijos festivalyje Dzejas dienas– universitete, užsienio svečių vakare ir vertimų dirbtuvių baigiamajame vakare, 2014 m. lapkritį pati su bičiuliais organizavau jungtinius lietuvių ir latvių autorių skaitymus Rygoje).

Esu vertusi užsienio autorių poeziją į lietuvių kalbą keliose vertimų dirbtuvėse, mano pačios eilėraščiai yra versti į anglų, vokiečių, prancūzų, ukrainiečių, rusų, latvių, estų, turkų, vengrų, katalonų, baskų kalbas, publikuoti literatūrai skirtuose užsienio leidiniuose ir almanachuose.

2015-aisiais pasirodė lietuvių poezijos antologija anglų kalba “How The Earth Carries Us“, kurią su kolegomis tais pat metais pristatėme JAV.

2016 m. mano tekstų publikacijos jau dažniau pasirodydavo Amerikoje nei Lietuvoje.
2017 metais mano tekstų vertimai publikuoti didesniame lietuvių poezijai skirtame leidinyje Vokietijoje.
2018-2019 m. eilėraščiai atrinkti naujai rengiamiems almanachams ispanų, italų, hebrajų kalbomis.
2020-aisiais esu įvardinama kaip viena stipriausių verstinės poezijos autorių. 2020-ųjų pavasarį mano vertimą spausdina ir Oksfordo leidinys.

Dirbtuvės: seminarai, kursai, praktikos

Savo patirtis kūryboje, kūrybiško požiūrio, kūrybiškos komunikacijos naudą ir kūrybą kaip instrumentą savo gyvenimo perkūrimui perkėliau į tris autorinius savo seminarus. Juos pavadinau dirbtuvėmis: tai Efektyvių žinučių (2013), Nuostatų keitimo (2014) bei Kūrybinio rašymo dirbtuvės (2014).

(Anuomet niekas seminarų “dirbtuvėmis” nevadino, tai skambėjo naujai; vėliau “dirbtuvėmis” pradėta vadinti kone viską, ir šis žodis išties labai nusivalkiojo.)

Autorinius mano seminarus be jokios reklamos vos per trejus metus, 2014-2016 m., aplankė beveik 4000 žmonių. Kituose mano rengtuose seminaruose, pranešimuose ir susitikimuose gyvai 2014-2016 metais apsilankė dar virš 7000 žmonių.

Be atvirų dirbtuvių, turėjau džiaugsmo dirbti ir su tarptautinėmis įmonėmis, ir žiniasklaidos atstovais, ir valstybinėmis įstaigomis. Tarp mano klientų – Lietuvos policija, Generalinė prokuratūra, Nacionalinė teismų administracija, Lietuvos medikai, Europos socialinio fondo agentūra, Lietuvos bankas, Lietuvos geležinkeliai, žinių tarnybų atstovai, žurnalistai, bibliotekos, mokyklos, ir kt.

Išsamiau savo kūrybinį ir profesinį kelią esu aprašiusi čia.

Gaunant labai daug grįžtamojo ryšio iš seminarų dalyvių, man pačiai nuolat mokantis, vienas po kito gimė ir nuotoliniai kursai – seminarų temų plėtojimas, pritaikant medžiagą dalyviams savarankiškam darbui.

Pirmąją mano nuotolinę praktiką, skirtą savarankiškam darbui, EŽD eksperimentą (2015), per pirmus penkerius kurso gyvavimo metus išbandė ir kitiems rekomendavo dar virš 5000 žmonių. Gausiai lankomi išlieka ir vėliau mano sukurti kursai: nuo 2016-ųjų be pertraukų vykstanti Nuostatų keitimo praktika (2016) ir darbui su savo norais skirta Jaunaties praktika (2018).

Esu labai laiminga radusi būdų “įdarbinti” žodį, kalbą, tekstą, rašymą ir kūrybiškumą kitaip: netikėtai, neįprastai, autentiškai, ne tik meniškai, bet ir praktiškai, naudingai.

Džiaugiuosi galėdama gyventi vien tik iš autorinės kūrybos, ir esu labai laiminga, kad galiu tai daryti Lietuvoje: iš savo namų, su katėmis ant kelių – pasiekti skaitytojus visame pasaulyje (o jų, regis, turiu visuose žemynuose, išskyrus Antarktidą).

Lygiai taip pat šiandien kaip dar niekad džiaugiuosi, kad ieškodama savo darbo stiliaus, atsižvelgiau į intravertišką savo prigimtį, ir jau nuo pat 2016-ųjų pabaigos visiškai atsisakiau tegul ir didžiulio populiarumo sulaukusių, tačiau mane visad labai išsunkdavusių gyvų seminarų: pasilikau vien tik nuotolinius kursus. Kurie, kaip parodė patirtis, norintiems dirbti dalyviams buvo dar naudingesni nei seminarai.

Šiandien, pasaulinės pandemijos akivaizdoje, pakeitusioje begalę darbinių sričių, mano darbo diena išlieka tokia pat kaip anksčiau, skiriasi vienintelis dalykas: turime n kartų daugiau lankytojų ir dalyvių, nes žmonės ėmė daug intensyviau rekomenduoti mano kursus draugams.

Savo gerąja patirtimi, sukaupta kuriant ir vystant nuotolinius kursus nuo pat 2015-ųjų, esu pasirengusi dalintis su kitais, norinčiais transformuoti savo veiklą, perkelti ją į virtualią erdvę ar savo žinias sudėti į knygą – visiems, ieškantiems būdų kurti ir dirbti naujai, saugiai, efektyviai, išsaugant pagarbų atstumą, savo asmeninę erdvę ir tokį svarbų įkvėpimą. Naujas kursas kolegoms yra naujausias mano kūrinys, atliepiantis būtent 2020-ųjų iššūkius.


Comments are closed.